Stres.

silviarita / Pixabay

Przewlekłe bardzo silne napięcie nerwowe jest bardzo szkodliwe dla organizmu, osłabia układ odpornościowy. Stres zaburza produkcję białych krwinek, odpowiedzialnych za walkę z bakteriami i wirusami. Wtedy nie tylko łatwo łapiemy przeziębienie, ale narażamy się na choroby reumatyczne, a nawet nowotwory.

 

Pogarsza się pamięć, w sytuacji stresowej oddycha się szybko i płytko co prowadzi do niedotlenienia mózgu. Jeśli stres długo się utrzymuje pojawiają się trudności z koncentracja i pamięcią. Wpędza również w depresję to skutek kortyzolu, hormonu stresu, jego wysoki poziom blokuje wytwarzanie dopaminy odpowiedzialni za nastrój. Zaburza cykl miesiączkowy, szkodzi również sercu nadmiar, hormonów stresu może zwiększać ilość cholesterolu we krwi i prowadzi do nadciśnienia. To może skończyć się zawałem.

 

Powoduje ścieranie zębów i prowadzi do bruksizmu czyli nocnego zgrzytania zębami, stąd już tylko krok do pęknięcie szkliwa, krwawienia dziąseł, obnażania korzeni zębów a nawet rozchwiania zębów. Sposoby na rozładowanie stresu to kąpiel z ziołami, rozluźniający masaż, medytacja, ćwiczenia rozciągające lub taniec.