Małe dzieci chorują często, zwłaszcza jeśli chodzą do przedszkola lub żłobka. Zdarza się, że przebieg infekcji jest poważny i trzeba podać odpowiedni lek. Wielu rodziców zastanawia się czy podawać dziecku antybiotyki.
Niektóre choroby wymagają przyjęcia silnych leków. Decyzję o tym, kiedy dać antybiotyk podejmuje lekarz po wcześniejszym badaniu.
Bakterie wywołujące zapalenie górnych dróg oddechowych są niebezpieczne. Nieleczony maluch może w efekcie wylądować w szpitalu z poważnymi komplikacjami.
Na fali ekologicznego i zdrowego trybu życia powstaje mnóstwo teorii spiskowych na temat szczepień czy antybiotyków. Osoby, które nie szczepią dzieci, a decyzję czy podawać dziecku antybiotyki podejmują sami bez konsultacji z lekarzem, narażają maluchy na ryzyko powikłań. Zapalenie ucha czy zapalenie oskrzeli powinno być leczone lekarstwami z grupy antybiotyków.
Rodzice, którzy mają dobrego pediatrę i ufają mu w kwestii zdrowia swoich maluchów wiedzą jak ważne jest prawidłowe rozpoznanie choroby. Doświadczony lekarz dziecięcy nie tylko powie, kiedy dać antybiotyk, ale i zleci dodatkowe badania.
Kiedy nie wiemy czy podawać dziecku antybiotyki i mamy wątpliwości co do skuteczności leku, możemy zasięgnąć porady kilku specjalistów. Nigdy jednak nie warto na własną rękę podejmować leczenia, gdy choroba jest poważna.
Internet nie może zastąpić lekarza medycyny. W obecnych czasach wielu rodziców wpada w pułapkę i zamiast konsultować z pediatrą kiedy dać antybiotyk, leczą dzieci na własną rękę. Takie podejście może mieć tragiczny finał i spowodować nawet śmierć dziecka.