Nauka angielskiego od podstaw – od czego zacząć?

Postanowiłeś, że zaczniesz uczyć się angielskiego, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Nie martw się, chętnie Ci doradzimy! Z naszego tekstu dowiesz się, jakie metody warto stosować, aby pomału zacząć opanowywać tę umiejętność.

5 kroków na dobry początek

Jeśli nigdy nie miałeś kontaktu z angielskim, możesz na początku zastosować się do następujących kroków:

  1. Opanowanie alfabetu. Najpierw zapoznaj się z alfabetem. Zapoznaj się z wymową konkretnych liter, co ułatwi późniejszą naukę czytania.
  2. Podstawowe słowa i zwroty. Przywitanie, przedstawienie się czy pytanie o drogę bądź godzinę to wyrażenie, które pomogą Ci w nauce poprawnej wymowy i będą Twoim pierwszym zasobem słownictwa.
  3. Podstawowa gramatyka. Angielski Czas Present Perfect czy Simple będzie często przydatny. Aby poprawnie ich używać, powinieneś zapoznać się z zasadami właściwego budowania zdań.
  4. Osłuchanie się z językiem. Staraj się codziennie posłuchać anglojęzycznej piosenki lub e-booka z prostymi zwrotami (bajki dla dzieci świetnie się sprawdzają!). To sprawi, że z czasem zaczniesz coraz lepiej wyłapywać poszczególne słowa w zdaniach.
  5. Mówienie od samego początku. Tak naprawdę im szybciej zaczniesz wypowiadać się po angielsku, tym lepiej. To może sprawić, że później nie doświadczysz całkiem powszechnej blokady, która towarzyszy wielu osobom. Polega ona na tym, że choć niektórzy znają język obcy całkiem dobrzy, to boją się odezwać do innej osoby.

Te rzeczy możesz zrobić samodzielnie

Choć dobrze jest uczyć się angielskiego na lekcjach grupowych bądź indywidualnych, to jednak samodzielnie również możesz się rozwinąć. Tym bardziej że samodzielna praktyka i tak jest z czasem konieczna do wejścia na wyższy poziom znajomości języka.

Możesz poszukać w sieci kanałów, które tłumaczą podstawy angielskiego. Ponieważ takich materiałów jest w internecie wiele, daj szansę różnym osobom i oceń, jaka forma przekazu Ci odpowiada.

Dobrym pomysłem może być również zainstalowanie aplikacji poświęconej nauce angielskiego. Nawet ich darmowe wersje mogą okazać się przydatne, szczególnie w przypadku nauki słówek czy podstawowych zwrotów oraz poprawnej wymowy. A przecież to tego potrzebujesz na samym początku przygody z językiem obcym, prawda?

Może czas na kurs?

Jeśli zależy Ci na efektywnej nauce, to możesz rozważyć skorzystanie z pomocy szkoły językowej lub indywidualnych lekcji. Skorzystanie z wiedzy doświadczonej osoby może być nieocenioną pomocą. Eksperci angielskiego wiedzą, w jaki sposób przekazywać Ci informacje, abyś mógł stawiać pewne pierwsze kroki w nauce.

Może zainteresować Cię również Metoda Aktywnego Mówienia, która bazuje na codziennej praktyce i krótkich, 15-minutowych zdalnych lekcjach. W trakcie zajęć przez zdecydowaną większość czasu będziesz mówić po angielsku, a więc uczyć się praktycznego wykorzystywania tej umiejętności.

Opanowanie języka obcego może wydawać się sporym wyzwaniem. Pamiętaj jednak, że jest to pewien proces, a już pierwsze sukcesy w nauce mogą sprawić Ci wiele radości. Poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy znajomość angielskiego okaże się przydatna!

Artykuł sponsorowany