Kolorowe akwarium dla dzieci

Taken / Pixabay

Różne są motywacje i chęci do założenia akwarium zdarza się, że wśród najmłodszych tą inspiracją może być na przykład ulubiona bajka. I tak o obejrzeniu z dzieciakami Gdzie jest Nemo nasza pociecha nie daje nam spokoju tylko che mieć Nemo i koniec. Na szczęście w tym przypadku Nemo rybka akwariowa istnieje.
Otóż jest to gatunek ryby morskiej z rodziny Karbikowatych. Znany również jako ryba ukwaiłowa lub błazenek.

Hodowla w akwarium

W naturze żyje od pięciu do dziesięciu lat. Występują w oceanie w rafach koralowych. Żyją w symbiozie z ukwiałem praktycznie go nie opuszczając. Osiągają około 8 cm.
Ze względu na to, że nie są to ryby zbyt ruchliwe nie wymagają dużego akwarium. W sztucznych zbiornikach żyją osiemnaście a nawet 21 lat. Hodowane w domowym zbiorniku mogą stracić barwę ze względu na brak pewnego rodzaju glonów. Dlatego bardzo istotne jest regularne i odpowiednie karmienie. Nie wolno tych ryb przekarmiać. Może to doprowadzić do wielu chorób a nawet do śmierci. W sztucznym zbiorniku zamiast ukwiałów może wybrać jako symbionta koralowce.
Błazenek ze względu na tryb życia jest dość kiepskim pływakiem. Dlatego tak łatwo daje się hodować w akwarium. Łatwo przystosowują się do warunków odbiegających od optymalnych. Są łatwe do karmienia gdyż przyjmują różnorodny pokarm. Można im podawać mrożonki, płatki, pokarm roślinny jak i pokarm żywy. W związku z tym ich hodowla niw jest trudna i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Dla zdrowia ryb warto podawać im pokarm zróżnicowany.
Temperatura wody powinna wynosić od dwudziestu czterech do dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza, pH osiem do osiem przecinek cztery, twardość od ośmiu do dwunastu dKH.

Rozmnażanie

Dobrze karmione i hodowane w idealnych warunkach młode osobniki już po kilku miesiącach osiągają cztery centymetry. Najskuteczniejszym sposobem rozmnażania jest przełożeni ikry tuż przed lub tuz po wykluciu barw do dwóch około trzydziestolitrowych zbiorników. W zbiornikach powinna funkcjonować ciągła hodowla planktonu, tak, aby larwy miały go pod dostatkiem. Mniej więcej co dwa tygodnie należy podmieniać wodę.