Macierzyństwo uznawane jest za jeden z najpiękniejszych okresów, nie tylko dla kobiety, ale
i całej rodziny. Pary od lat wyczekujące na pojawienie się potomstwa, odliczają dokładnie każdy dzień. Ciąża to niewątpliwie przełomowy moment w życiu przyszłej mamy.
Ciąża a zmiany w wyglądzie sylwetki
Wiele pań odkłada decyzję o potomstwie na później. Jedne czekają na odpowiedni moment, drugie pragną realizować się zawodowo, a jeszcze inne nie wiedzą, jak to będzie. Są też taki kobiety, które panicznie boją się ciąży. Nie wiedzą, czy zdołają zaakceptować swój wygląd, który stale się zmienia. Nie ma co panikować! Ciąża to naturalny stan, a zmiany są biologicznie koniecznie, by dziecko mogło się prawidło rozwijać. I tak piersi stają się większe i pełniejsze. Biodra stają się szersze. Talia nie jest już tak wyraźnie zaznaczona, jak wcześniej.
Pielęgnacja w trakcie ciąży
Przyszła mama już w trakcie ciąży powinna skupić się na sobie i dziecko. To odpowiedni moment, by zacząć się rozpieszczać. Warto postawić na łagodne kosmetyki, które nie przenikają do krwiobiegu. Na rynku kosmetycznym dostępna jest szeroka gama produktów. Często marki przygotowują całe linie, przeznaczone bezpośrednio dla przyszłych mam. Na co jednak zwrócić uwagę? Przede wszystkim czytać skład! Nawet najlepsze opakowanie kremu, nie gwarantuje jego skuteczności! Warto postawić na olejki naturalne, wyciągi roślinne. Jak ognia unikaj w balsamach alkoholu i parafiny! Jeśli nie jesteś pewna, który kosmetyk wybrać, kieruj się atestami i przyznanymi atestami. Sprawdź, czy matka posiada pozytywną opinię dermatologów, ginekologów oraz instytutów państwowych.
Poród i co dalej….
Poród to na pewno jedno z najbardziej wymagających fizycznie doświadczeń dla kobiety. Niektóre mamy ze śmiechem przyznają, że to niekończący się ultramaraton. Zdecydowanie większość pań stawia na rodzenie siłami natur. Niestety, zdarza się i tak, że pomimo wielkich chęci jest on niemożliwy. Często przeciwwskazania medyczne są jednoznaczne, konieczne jest zastosowanie cesarskiego cięcia. Powrót do pełnej sprawności nie jest prosty po takim działaniu lekarzy. Przede wszystkich młoda mama powinna się na początku ograniczać. Nie można dźwigać, ani uprawiać wysiłkowych sportów. Należy dać sobie troszkę czasu.
Odzyskiwanie formy po cesarskim cięciu
Zanim lekarz da mamie zielone światło do ćwiczeń, musi upłynąć sporo miesięcy. Oczywiście powrót do formy jest w dużej mierze sprawą indywidualną, bardzo duży wpływ mają tu geny oraz przebieg samego porodu. Niemniej jednak każdego dnia warto wprowadzać małe kroczki. Przede wszystkim, przy dogodnych warunkach atmosferycznych, można wybierać się na dłuższe trasy spacerowe. Nawet półgodzinne chodzenie sprawi, że poprawi się kondycja, a mięśnie nieznacznie zaczną sobie przypominać stan przed ciąży. Nie forsuj się! Każda młoda mama chciałaby efektów od razu, jednak 9 miesięcy noszenia maleństwa pod sercem zrobiło swoje. Jeśli nie jesteś pewna, czy możesz zacząć trenować, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.
Wspomaganie powrotu po porodzie pasem uciskowym po cesarce
Wiele kobiet szuka jednak sposobu na przyspieszenie powrotu do formy po porodzie. Coraz więcej pań stawia na pas uciskowy po cesarce. Jest to specjalnie przygotowany, elastyczny materiał. Według zapewnień producenta, ma działanie wzmacniające dla brzucha. Przede wszystkim przyspiesza powrót powłoki brzusznej, chroni przed wystąpieniem ewentualnej przepukliny pooperacyjnej. Ponadto stabilizuje postawę i odciążania mięśnie przykręgosłupowe przy ćwiczeniach fizycznych. Można wyróżnić dwa rodzaje zakładania pasa. Pierwszy jest wciągany, a drugi posiada zapięcie, hafty lub napy w różnych miejscach.
Pas uciskowy po cesarce jest przeznaczony w głównej mierze dla pań aktywnych. Długotrwałe noszenie go bez wykonywania specjalnych ćwiczeń, jest niewskazany. Uważa się nawet, że może wtedy niekorzystnie oddziaływać na mięśnie.
Kiedy rozpocząć przygodę z pasem uciskowym po cesarce?
Rozpoczęcie korzystania z pasa powinno być przemyślane, a przede wszystkim skonsultowane z lekarzem. Jeśli specjalista uzna, że jest on w danym przypadku wskazany, wówczas średnio po upływie 4 tygodni od cesarskiego cięcia, można go założyć. Pochopne rozpoczęcie przygody z nim może wpływać na nieprawidłową pracę organizmu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pasa uciskowego po cesarce?
Przed zakupem warto sprawdzić materiał, z którego jest wykonany. Potem dokonać u siebie pomiary obwodu w pasie. Należy wybrać pas, który delikatnie ściąga powłoki brzuszne. Unikaj takich, które się wbijają, sprawiając ból. Pas należy traktować, jako rodzaj wspomagania, który nieco skoryguje brzuchem. Jego działanie powinno przypominać nieco bieliznę wyszczuplającą. Pozwól jednak naturze działać, zakładaj pas na krótko, maksymalnie kilka godz. w ciągu dnia.
Przeciwwskazania do użytkowania pasa uciskowego po cesarce
Stosowanie pasa budzi obawy niektórych lekarzy. Zbyt długotrwałe użytkowanie, albo wykonywania zaleceń medycznych, może prowadzić do powikłań. Specjaliści ostrzegają, że niewłaściwie dobrany pas może: przeszkadzać w prawidłowym oddychaniu, wpływać negatywnie na pracę narządów wewnętrznych, a także osłabiać zwieracze pęcherza.