Jedzenie, które leczy – wiśnie. Dlaczego warto je jeść? I jakie mają właściwości?

Couleur / Pixabay

Wiśnie to polskie superfoods, “bomba” naładowana mnóstwem pożytecznych składników odżywczych, witamin oraz mikro i makroelementów. Średnia zawartość witaminy C w stu gramach świeżych owoców wynosi około 12 mg. Tak więc nieco ponad 600 g wiśni zaspokoi dzienne zapotrzebowanie na tę ważną witaminę.

Polskie wiśnie są wyjątkowe – soczyste, cierpko-słodkie. Smak ten zawdzięczają naszemu klimatowi, a dokładnie dużym różnicom temperatury ciągu doby. W dzień nabierają słodyczy od słońca, a w nocy kwasowości. Sezon na nie jest krótki, dlatego powinniśmy jeść je wtedy garściami. Jeśli ktoś nie lubi ich kwaskowatego smaku, może wycisnąć z nich sok i posłodzić miodem lub ksylitolem. Dobroczynne właściwości zostaną zachowane.
Poniżej kilka powodów, dlaczego warto jak najczęściej sięgać po te owoce.

Walczą z bezsennością

Są źródłem melatoniny – hormonu odpowiedzialnego nie tylko za dobry nastrój, ale i za dobry sen. Im bardziej wiśnie są cierpkie, tym więcej zawierają melatoniny. Jeśli masz kłopoty z zasypianiem, wypij szklankę świeżo wyciśniętego soku wiśniowego. Pij go rano i wieczorem 3 razy w tygodniu.

Obniżają poziom cukru we krwi

Zwiększają produkcję insuliny nawet do 50 procent. A to z kolei powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie ważne u osób chorych na cukrzycę. Dwa razy w tygodniu zjedz garstkę wiśni z jogurtem naturalnym, odrobiną otrąb i łyżeczką miodu.

Działają przeciwbólowo

200 g wiśni lub szklanka świeżo wyciśniętego soku pomogą zmniejszyć stan zapalny mięśni. Należy je jeść lub pić codziennie przez 7 dni. Dodatkowo, szklanka soku z wiśni wypita przed intensywnym wysiłkiem fizycznym oraz bezpośrednio po nim, zapobiega obolałości mięśni, tzw. domsom.

Działają przeciwstarzeniowo oraz “anti-aging”

Opóźniają procesy starzenia się komórek, pozytywnie wpływają na pamięć, chronią przed demencją i chorobą Alzheimera.
W miąższu wiśni znajdziemy także duże ilości przeciwutleniaczy – antyoksydantów, substancji, które spowalniają procesy starzenia oraz wpływają na utrzymanie przez długie lata dobrej sprawności fizycznej i psychicznej. Zrób łatwą konfiturę z wiśni bez cukru i regularnie smaruj nią pieczywo.

Dzięki zawartości potasu i sodu, wiśnie działają moczopędnie. Z tego powodu poleca się je pomocniczo w leczeniu schorzeń układu moczowego: zapaleniu pęcherza czy kamicy nerkowej.
Regularne jedzenie wiśni to doskonała recepta na zachowanie zdrowia. Aby korzystać z dobroczynnych właściwości tych owoców, warto w sezonie zrobić z nich przetwory. Świetnie sprawdzi się konfitura z wiśni bez cukru. Wystarczy 2 kilogramy wydrylowanych wiśni. Owoce zgnieć i przełóż do rondla, gotuj 5 minut. Ostudź i ponownie zagotuj. Następnego dnia także dwukrotnie zagotuj. Jeśli masa jest wystarczająco gęsta, gorącą przełóż do wyparzonych słoików, odwróć je dnem do góry i ostudź. Tak przygotowaną konfiturę możesz używać do smarowania pieczywa, wafli ryżowych lub dodawać do owsianki czy innych deserów.

Przeczytaj więcej o super żywności z Polski