Edukacja seksualna 10-latka – jak zrobić to dobrze?

Temat seksualności z biegiem lat przestaje być tematem tabu. Edukację seksualną dziecka warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Dziecko zaczyna interesować się seksualnością już w wieku przedszkolnym, zauważając różnicę pomiędzy płciami. Jak powinna wyglądać edukacja seksualna 10-latka? Podpowiadamy!

Edukacja seksualna- co dziecko powinno wiedzieć?

Edukacja seksualna powinna być dopasowana do wieku dziecka. Dzieci w wieku od 2-4 lat zauważają różnice pomiędzy płciami. Interesuje ich temat narządów płciowych, ich terminologia. W wieku od 5-6 lat młodzi ludzie coraz częściej interesują się tematem reprodukcji, jednak temat seksu pozostaje nadal poza kręgiem zainteresowań dzieci. W ramach edukacji seksualnej w tym wieku warto nakreślić dzieciom proces reprodukcji, bez podawania szczegółów. Dziecko powinno być świadome, że nowe życie powstaje za sprawą stosunku kobiety i mężczyzny. Jest to również odpowiedni moment, aby nakreślić specyfikę ciąży. Większość dzieci nie będzie zadawać pytań dotyczących samego stosunku, a raczej interesuje ich fakt skąd się biorą dzieci. Na formalne rozmowy na ten temat warto jeszcze poczekać, a informacje powinny być przekazywane w luźnej formie.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym będą o wiele bardziej zainteresowane kwestią kontaktów seksualnych, jednak tematyka może dzieci krępować. W wieku od 6-8 lat można przeprowadzić już rozmowę na temat seksu, odpowiadając na nurtujące młodych ludzi pytania. Co ważne, żadne pytanie dziecka nie powinno pozostać bez odpowiedzi. Młody człowiek musi dorastać w atmosferze zrozumienia, aby w przyszłości nie traktować seksualności jako temat tabu.

Edukacja seksualna 10-latka – co dziecko powinno wiedzieć?

Edukacja seksualna 10-latka będzie znacznie różnić się od tej w przypadku mniejszych pociech. Rozpoczyna się wówczas okres dojrzewania, a hormony płciowe zaczynają wzmożoną pracę. W przypadku dziewczynek proces dojrzewania zaczyna się około 2 lata szybciej, niż u chłopców. U obu płci pojawiają się wahania nastrojów, a także widoczne zmiany fizyczne. W tym wieku mogą pojawić się pierwsze fantazje seksualne, a temat seksu coraz częściej pojawia się w głowach dzieci. Dodatkowo poziom edukacji seksualnej w wieku 10-12 lat będzie uzależniony od dostępu do treści w internecie, książkach czy telewizji, które należy kontrolować. Po najlepsze książki dotyczące seksualności dziecka odsyłamy Państwa na: https://natuli.pl/pl/n/Najlepsze-ksiazki-o-rozwoju-seksualnym-dla-dzieci/99. Dzieci w wieku 10 lat powinny znać różnice pomiędzy płciami, jak dochodzi do zapłodnienia i czym jest sam stosunek. W niedalekiej przyszłości pojawią się pierwsze doświadczenia seksualne, dlatego młodzi ludzie powinni znać konsekwencje zbyt wczesnego współżycia. Warto również poruszyć tematykę antykoncepcji, jako skutecznego środka nie tylko zapobiegania ciąży, ale również chorób wenerycznych.

Jak rozmawiać z dzieckiem na temat seksualności?

Każda rozmowa z dzieckiem na temat seksualności powinna odbyć się w dogodnych dla młodego człowieka warunkach. Nie należy do rozmowy zmuszać, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek. Do tematu seksu trzeba podejść jak do każdej innej kwestii. Dziecko musi być świadome, że rodzice są gotowi odpowiedzieć na wszystkie nurtujące ich pytania, bez wywierania presji. Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że seksualność jest nierozerwalnie połączona z uczuciami. Niestety, edukacja w polskich szkołach jest spychana na dalszy plan, dlatego rodzice muszą przejąć w tej kwestii prym.

Edukacja seksualna dzieci może być dużym wyzwaniem. Zwłaszcza gdy młodzi ludzie unikają tego tematu jak ognia, wstydzą się i boją zadawać pytania. W każdej kwestii najważniejsze jest wsparcie i zrozumienie ze strony rodziców.