Dlaczego warto stosować kosmetyki do stóp?

gefrorene_wand / Pixabay

Stopy to fundament ludzkiego ciała. To właśnie one noszą nasze ciało przez całe życie. Z tego powodu warto o nie dbać i upewnić się, że są zdrowe i zadbane. Ze stopami mogą się wiązać różne problemy jak nadmierna potliwość, zbyt twardy naskórek czy modzele lub nieprzyjemny zapach stóp.

Dlaczego skóra stóp wymaga regularnej pielęgnacji?

Skóra stóp wymaga specjalnej troski, gdyż odznaczają się brakiem gruczołów łojowych, ale z dużą ilością potowych. Dodatkowo stopy są mocno narażone na mikrouszkodzenia czy ucisk wywołany butami. Stopy reagują także na czynniki wewnętrzne jak choćby przegrzewanie lub wyziębianie. U wielu osób brak systematycznej pielęgnacji przyczynia się do pojawienia się takich problemów jak: bolesne zrogowacenia, pękające pięty czy świąd suchej skóry. Do dbania o stopy należy wybierać specjalne kosmetyki do stóp(jak np. Pharm Foot), gdyż skóry stóp różni się od skóry całego ciała.

Kosmetyki do stóp składają się z odpowiednio dobranych substancji, które mają za zadanie wzajemnie się uzupełniać i pielęgnować stopy na każdym poziomie.

Dlaczego pojawiają się problemy ze stopami?

O stopy należy dbać przez cały czas i odpowiednio się nimi zająć podczas mycia. Stopy powinny być myte łagodnym mydłem z uwzględnieniem przestrzeni między palcami. Mydło należy potrzeć dłonią na całej powierzchni stóp aż do powstania piany. Dzięki temu usuwamy bakterie oraz zanieczyszczenia. Po dokładnym umyciu stóp trzeba dokładnie je wytrzeć, zwracając szczególną uwagę na przestrzeń między palcami. W tych miejscach najmocniej są narażone na rozwijanie się grzybów. Dlatego też stopy muszą być dokładnie umyte oraz wytarte do sucha. Ważne jest też zrozumienie, że skóra stóp osób dorosłych nie będzie taka jak stopy niemowlaczków, gdyż z wiekiem skóra zmienia budowę i proporcje, a zwiększa się warstwa rogowa. Przy pielęgnacji stóp istotna jest regularność i tak też podają producenci kosmetyków do stóp, którzy podają wyniki badań wzrostu poziomu nawilżenia naskórka, ale po systematycznym stosowaniu ich produktów(najszybciej po tygodniu stosowania).

Jakie wybrać kosmetyki do stóp?

Podstawowy kosmetyk do pielęgnacji stóp to krem przeznaczony do stóp. Powinien on zapewniać stopom:

  • nawilżenie,
  • miękkość,
  • wygładzenie.

Dzięki kremowi do stóp powinniśmy pozbyć się problemów z pękającą, twardą i suchą skórą czy popękanymi piętami. Warto zwrócić uwagę na skład takiego kremu, gdyż jego zawartość powinna dostarczać regenerujące substancje(np. roślinne oleje, masła i odpowiednie ekstrakty). Z kolei chemiczne dodatki jak parabeny lub sztuczne substancje zapachowe mogą być przyczyną pogorszenia stanu stóp. Do składników silnie aktywnych zalicza się:

  • mocznik, który intensywnie nawilża skórę,
  • masło shea, które natłuszcza i nawilża skórę stóp.

W zależności od potrzeb skóry stóp można postawić na kosmetyki nawilżające, które w swoim składzie mają takie substancje jak olej z masłosza, olej sojowy, lanolina, gliceryna czy alantoina. Z kolei dla osób aktywnych, uprawiających sporty czy często podróżujących poleca się kremy z dodatkiem jonów srebra czy olejku herbacianego lub soku z aloesu.