Nieprzyjemny lokator w mieszkaniu, czy uciążliwy sąsiad to czasami bardzo duże utrapienie. Staramy się w takich sytuacjach wyciszyć swoje mieszkanie, oddzielić drzewkami od sąsiada, czy wyprowadzamy się od takiego lokatora w domu.
Dlaczego jednak nie dbamy o to, kto zaczyna dzielić nasze własne ciało?
Pasożyty ludzkie
Pasożyty ludzkie, to organizmy, które korzystają z “mieszkania” w naszym ciele. Podczas ich bytowania szkodzą naszemu organizmowi, jednak ich celem nie jest nas zabić. Pasożyty korzystają z tego, że żyjemy rozmnażając się w naszym ciele i spokojnie zamieszkując wygodne im miejsce.
Jednak nie jest to dla nas miłe! Wywołują choroby, dolegliwości i problemy zdrowotne.
Do najczęstszych pasożytów ludzkich należy :
- tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony,
- owsiki,
- glista ludzka,
- wszy.
Pasożyty ludzkie przyczyny
Jest wiele przyczyn zarażenia się pasożytem ludzkim. Są to bowiem organizmy, które występują prawie wszędzie. Możemy spotkać się z nimi w domu, w pracy, w centrum miasta i w lesie. Skąd najczęściej się zarażamy?
Z jedzenia. Wiele pasożytów, a najczęściej jajeczek lub larw, znajduje się w naszym jedzeniu. Źle przygotowane, nieumyte, nieprawidłowo przechowywane lub pochodzące z zarażonego zwierzęcia jedzenie może przekazać nam “niepożądanego lokatora”.
W mięsie wieprzowym możemy znaleźć larwy włośnia krętego. Nie umyte w ciepłej wodzie owoce i warzywa mogą zarazić nas glistą ludzką. Surowe ryby – na przykład sushi – oraz kawior są częstym miejscem bytowania tasiemca.
Pasożyta możemy również “otrzymać” poprzez wodę. Skażona woda pitna może zawierać jaja pasożytów. Jednak również kąpiel w niektórych naturalnych zbiornikach może skończyć się źle. Występują w nich bowiem płazińce, a na brzegach mogą występować między innymi kleszcze.
Często w miejscach, gdzie jest dużo dzieci występują zaś wszy, które możemy znaleźć we włosach i na pościeli później.
Bezpośredni kontakt z człowiekiem w pewnym odsetku naraża nas na świerzbowca.
Najczęściej przyczyną zakażenia są brudne ręce osób z którymi mamy kontakt. I to nie tylko bezpośredni, ale pośredni – sprzedawcy, listonosze, kurierzy, czy kucharze z punktów, w których spożywamy posiłki.
Również nasi czworonożni pupile mogą przekazać nam niechcianych kłopotów. Wszy, glisty, tasiemce i świerzbowce mogą być przenoszone przez zwierzęta.
Różne są powody zakażenia pasożytami. Najważniejsze jest jednak by utrzymywać higienę, myć ręce, owoce, warzywa i kupować tylko sprawdzone mięso.