Zapobiegaj zamiast leczyć raka

luvqs / Pixabay

Rak płuc. Główną przyczyną raka płuc jest palenie papierosów. Duże znaczenie ma też oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Objawami są kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej a w późniejszym okresie plucie krwią.

 

Leczenie polega na usunięciu zakażonych tkanek, oraz wdrożenie chemioterapii, oraz radioterapii która polega na rozpadzie substancji radioaktywnych za pomocą promieniowania jonizującego. Aby zapobiec rakowi płuc należy wystrzegać się palenia papierosów i unikać dymu papierosowego.

Rak płuc jest najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. Szacuje się, że w Polsce chorych mężczyzn jest około dwadzieścia procent mężczyzn i dziesięć procent kobiet. Z powodu raka płuc umiera ponad trzydzieści procent i szesnaście procent kobiet. W płucach może się rozwinąć kilkadziesiąt różnych nowotworów złośliwych różniących się budową mikroskopową, przyczyną rozwoju, lokalizacją, czy rokowaniem. Bardziej szczegółowe rodzaje raka płuc to rak gruczołowy, płaskonabłonkowy, drobnokomórkowy, wielokomórkowy, oraz rakowiak.