Cukrzyca choroba przewlekła

TesaPhotography / Pixabay

To choroba metaboliczna, wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny. Hormon ten jest produkowany przez trzustkę. Coraz więcej osób zapada na cukrzycę a jakie są tego przyczyny ? Jedną z nich jest styl życia, złe nawyki żywieniowe, ograniczona aktywność fizyczna nałogi jak palenie papierosów, picie alkoholu.

 

Najważniejszym objawem cukrzycy jest wysoki poziom glukozy we krwi. Ale bardziej widoczne objawy to duże pragnienie, częste oddawanie moczu, spory apetyt i utrata wagi oraz ogólne osłabienie a nawet senność. Często też pojawia się gorsze widzenie a obraz jest podwójny lub zamazany. Tej choroby nie da się wyleczyć ale można z nią żyć pod warunkiem stałej kontroli. Wyróżnia się kilka rodzajów cukrzycy np. typu pierwszego lub drugiego. Cukrzyca typu drugiego charakteryzuje się dużym pragnieniem, chudnięciem, nawracające zapalenie skóry mrowienie lub przejściowa utrata czucia.

 

Skąd takie objawy, a mianowicie komórki naszego organizmu potrzebują glukozy, która zamieniają na energię. Glukoza może się do nich dostać jeżeli pomoże jej w tym insulina, ale czasem trzustka produkuje jej za mało. Mimo to, można chorobę kontrolować i z nią żyć.