Burak ćwikłowy – zwykłe-niezwykłe warzywo

Ajale / Pixabay

W chwilach, gdy współczesna medycyna zawodzi, coraz częściej sięgamy po naturalne środki wykazujące działanie prozdrowotne. Bogactwo pól, łąk i lasów w rośliny lecznicze pomaga nam w skutecznej walce z różnorodnymi dolegliwościami i chorobami. Wiele z tych naturalnych medykamentów jest powszechnie dostępnych, co zwiększa nasze szanse na znalezienie odpowiedniej substancji, potrzebnej w konkretnych problemach zdrowotnych. Jednym z takich naturalnych środków, z którym mamy do czynienia na co dzień, jest warzywo o wielu udowodnionych właściwościach leczniczych – burak czerwony .

Pochodzenie i uprawa buraka ćwikłowego

Burak czerwony (inaczej zwany ćwikłowym) to warzywo z rodziny roślin szarłatowatych, należące do gatunku buraków zwyczajnych. Jest to warzywo łatwe w uprawie ze względu na niskie wymagania glebowe i klimatyczne. Buraki w Polsce uprawia się latem i jesienią. Do celów spożywczych i leczniczych wykorzystuje się ich korzeń, ale można też spożywać też liście buraków jako botwinę . Burak posiada wiele składników odżywczych, w tym: białka, cukry, witaminy i sole mineralne .

Zbawienne działanie preparatów z buraka ćwikłowego

Pośród wielu dostępnych środków medycyny naturalnej wytwarzanych z roślin, znajduje się sok z buraka , czyli jeden z najpopularniejszych preparatów przygotowywanych z tego warzywa. Jego lecznicze właściwości zawdzięcza się głównie dwóm substancjom czynnym w nich zawartym- betainie i betaninie.
Związki te pomagają przede wszystkim w walce z wirusami, bakteriami i nowotworami oraz mogą leczyć stres i nerwicę . Bogata zawartość witamin i substancji leczniczych w buraku jest nieocenionym źródłem zdrowia dla organizmu człowieka. Wśród chorób, które można wyleczyć za pomocą soku z buraka znajduje się miażdżyca . Obecne w nim witaminy z grupy B i żelazo wspomagają powstawanie erytrocytów we krwi, co sprzyja zwalczaniu chorób układu krwionośnego. Oprócz tego, sok z buraka zapobiega udarowi mózgu, zawałowi serca i chorobom wątroby . Inne zbawienne działania dla naszego organizmu to: ochrona przed toksynami, łagodzenie objawów depresji, poprawa koncentracji i jakości snu, działanie przeciwbólowe .