Edynburska Skala Depresji Poporodowej – skuteczny wskaźnik choroby

Choć przez długi czas uważało się, że narodzinom dziecka powinno towarzyszyć tylko uczucie szczęścia, rzeczywistość często wskazuje na coś innego. Bardzo wiele kobiet, w różnych odstępach czasu, po porodzie doświadcza fizycznych i psychicznych objawów depresji. Jednym z narzędzi do jej wykrywania jest Edynburska Skala Depresji Poporodowej.

W ciąży, jak i tuż po niej, ciało kobiety ulega ogromnym przemianom. Dotyczy to także gospodarki hormonalnej. Hormony po porodzie mają wpływ nie tylko samopoczucie fizyczne młodej mamy, ale także na jej psychikę. To między innymi wahania hormonów są odpowiedzialne za wystąpienie tuż po porodzie zjawiska, które określa się mianem baby blues. Jego głównymi objawami są: smutek kobiety, skłonność do płaczu i wrażenie, że nadchodzące obowiązki związane z opieką nad dzieckiem przerastają jej możliwości. Zazwyczaj to głębokie uczucie smutku ustępuje samoistnie. Sprawa jednak się komplikuje, gdy jest inaczej – gdy objawy zamiast mijać, nasilają się, a do nich dołączają nowe mogące wpływać na jakość więzi z dzieckiem. Wtedy to występuje podwyższony poziom ryzyka obecności depresji poporodowej. Dlaczego warto wtedy skorzystać z Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej? Jakie są objawy depresji tego typu? I jak się ją leczy? O tym w dalszej części tekstu.

Edynburska skala depresji po urodzeniu dziecka – czym jest

Edynburska Skala Depresji Poporodowej (Edinburgh Postnatal Depression Scale) to narzędzie pomocnicze w formie testu, który kobieta może wykonać samodzielnie. Test ten składa się z 10 pytań, a na każde z nich są przygotowane 4 odpowiedzi. To badanie przesiewowe służące wczesnemu wykryciu ryzyka wystąpienia depresji poporodowej. Wyniki tego testu skutecznie naprowadzają kobietę do decyzji o podjęciu leczenia. Jak w każdym przypadku depresji – nie tylko depresji poporodowej – wczesne zajęcie się swoim zdrowiem daje bardzo dobre rezultaty. Wysoki wynik testu, którym jest Edynburska Skala Depresji Poporodowej, powinien skłonić kobietę do konsultacji ze specjalistą. A jakie objawy powinny nakłonić kobietę do wykonania badania? O tym już za chwilę.

Depresja po porodzie – przyczyny i objawy

Zarówno podczas ciąży, jak i po niej kobiet powinny być bardzo czujne, jeśli chodzi o swój stan psychiczny. Odpowiednie zadbanie o niego przysłuży się nie tylko mamie, ale i dziecku oraz całemu otoczeniu i pozwoli czerpać z macierzyństwa dużo radości. Depresja w ciąży jest jednym z czynników, który może spowodować wystąpienie zjawiska, jakim jest depresja poporodowa. Do innych przyczyn zwiększonego ryzyka choroby należy też na przykład trudny poród czy brak wsparcia najbliższego otoczenia. Taka depresja może się pojawić w czasie od 2 do 3 miesięcy po porodzie. Depresja poporodowa objawy to między innymi podenerwowanie, uczucie smutku i kompletny brak zdolności dostrzegania radosnych stron życia. Warto pamiętać, że to tylko część z objawów świadczących o tym, że warto zainteresować się swoim zdrowiem pod tym kątem.

Jak radzić sobie z depresją poporodową

By skutecznie radzić sobie z depresją poporodową, potrzebna jest pomoc specjalisty. W zależności od stopnia jej zaawansowania może on zastosować leczenie odpowiednimi dla młodej mamy lekami, psychoterapię i psychoedukację. Bardzo często formy te są łączone w różnych konfiguracjach.

Warto pamiętać, że depresja poporodowa może dotykać nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, którzy są świeżo upieczonymi ojcami. Niezależnie od płci warto zachować czujność i w razie niepokojących objawów podjąć odpowiednie kroki. Zaprocentuje to radością związaną z pojawieniem się dziecka i bezcennym dobrym własnym samopoczuciem psychicznym – potrzebnym, by stawiać czoła nowym obowiązkom.