Co zrobić gdy dziecko połknęło monetę

HaiRobe / Pixabay

Maluchy poznają otaczający świat za pomocą wszystkich zmysłów. Nie tylko manipulują różnymi przedmiotami, ale też chętnie wkładają do buzi wszystko co wyda im się interesujące. Jeśli dziecko połknęło klocek lub inny przedmiot, konieczna będzie wizyta w szpitalu.

Dzieci bardzo często połykają znalezione na podłodze monety. Zazwyczaj są to małe pieniążki, ale zdarza się, że szkrab połknie też dużą monetę pięciozłotową. Kiedy taka sytuacja zostanie zauważona, musimy udać się na izbę przyjęć szpitala dziecięcego. Kiedy opiekunowie nie wiedzą co zrobić, gdy dziecko połknęło monetę, czasami liczą na to, że wydostanie się ona wraz z kałem. Taki scenariusz jest możliwy, ale zdarza się, że przedmiot utknie lub jest zwyczajnie zbyt duży, by mógł wydostać się w ten sposób.

Aby zapobiec podobnym sytuacjom, musimy dbać o porządek. Usunięcie wszystkich małych rzeczy z zasięgu rąk dziecka, a także szkodliwych płynów, pomoże nam uniknąć katastrofy. Kiedy już doszło do tego, że dziecko połknęło klocek lub monetę, upewnijmy się, że jest ono w stanie oddychać. Opanowanie i wiedza z zakresu pierwszej pomocy mogą być niezbędne.
W szpitalu zostanie wykonane prześwietlenie obrazujące położenie przedmiotu. Lekarze doskonale wiedzą, co zrobić gdy dziecko połknęło monetę. Zazwyczaj przeprowadza się zabieg. Jest on bezpieczny i odbywa się pod narkozą.

Nieusunięcie monety z żołądka lub przełyku może spowodować przykre następstwa. Jeżeli dziecko połknęło klocek, może on być przyczyną ropni lub zapaleń wewnątrz organów. Taki stan prowadzi często do sepsy.
Gdy nie wiemy, jak należy postąpić, gdy dziecko połknęło monetę, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Czytanie internetowych porad lub domowe sposoby mogą być nieskuteczne, a nawet wręcz szkodliwe. Fachowa pomoc i profesjonalizm zapobiegną fatalnym skutkom połknięcia niejadalnych rzeczy przez nasze maluchy.