Podstawowe asany jogi. Joga: najważniejsze asany

lograstudio / Pixabay

Asany, czyli poszczególne pozycje, to elementy składowe jogi. W zależności od odmiany jogi oraz zaawansowania osób ćwiczących, asany mogą przybierać bardzo różne formy.

Joga asany podstawowe

Decydując się na rozpoczęcie ćwiczeń takich jak joga asany podstawowe poznamy już na kilku pierwszych zajęciach. Podstawowe asany jogi są stosunkowo proste do wykonania. Znajdziemy wśród nich pozycję kota i krowy, które przede wszystkim wpływają na elastyczność kręgosłupa i mogą eliminować ból poszczególnych odcinków pleców. Ważną pozycją jest również pozycja psa z głową w dół, podczas której dochodzi do rozciągnięcia mięśni, ale również wyluzowania ciała i wzmacniania ud, brzucha oraz rąk.

Podstawowe asany jogi – wpływ na zdrowie

Nawet podstawowe asany jogi mają bardzo dobry wpływ na zdrowie. Ich wykonywanie jest w pełni bezpieczne oraz ma za zadanie przede wszystkim pomóc rozciągnąć mięśnie i pozytywnie wpłynąć na kości. Nawet najprostsze pozycje wpływają także na samopoczucie oraz wzmacniają układ nerwowy i układ odpornościowy, dzięki czemu poprawia się także wydolność organizmu.