Szpagat nie w pięć minut czyli jak szybko nauczyć się robić szpagat?

Galina9237941221 / Pixabay

Nie tak dawno przeczytałam słowa pewnej bardzo mądrej osoby, która pisała o rozciąganiu swojego ciała – jako o procesie, w którym oczywiście ważny jest efekt końcowy, ale równie ważna jest cała droga, która do tego efektu prowadzi. Że liczy się to, że któregoś dnia cieszymy się z wyżej podniesionej nogi, głębszego skłonu – że ta radość z małych kroków doprowadzi nas do sukcesu.

Zgadzam się z tym w 100%.

Nawet jeśli włożymy w ten proces mnóstwo swojej siły, to bez chęci i wiary w każdy kolejny postęp, osiągnięty cel będzie cieszył mniej i bez dalszej motywacji do rozwoju (bo przecież cel jest i koniec), zatracimy wszystko to, o co walczyliśmy.
Dlatego więc nie możesz pytać jak szybko nauczyć się robić szpagat, tylko musisz przygotować się na długie tygodnie powolnego progresu, zwieńczonego wspaniałą nagrodą w postaci szpagatu idealnego, jednak nie będącego finiszem twojej drogi, a jej początkiem.

Jak pewnie się domyślacie nie ma “złotego środka” na szybkie, sprawne, super efektywne rozciąganie. U niektórych wystarczy tydzień, dwa i szpagat będzie w zasięgu ręki. Innym będzie trudniej – i będą musieli powtarzać ćwiczenia dużo częściej, by w ogóle zauważyć jakikolwiek postęp. Ale cierpliwość popłaca i istotne jest to, by się nie zniechęcać. Jeśli potrzebujesz czasu – daj go sobie, a będzie to dużo lepsze, niż siłowanie się z własnym ciałem i zmuszanie go do nadmiernego wysiłku, który może skończyć się przykrą kontuzją.
W twoim procesie pomogą ci rady specjalistów. Ze swojej strony mogę polecić Kasię Bielecką – trenerkę i motywatorkę oraz jej cudowne filmy treningowe, dostępne w aplikacji Youtube. Znajdziesz tam również specjalne zestawy rozciągające, stworzone z myślą o szpagacie, naprawdę warto się zapoznać, jeśli jesteś osobą początkującą i nie do końca wiesz “o co w tym wszystkim chodzi”. Dzięki niej i wielu innym osobom, zrozumiesz na czym polega sztuka szpagatu i prawidłowego rozciągnięcia mięśni, a twoje cele staną się realne, w bezpieczny dla zdrowia, sposób.