Trening w 5 minut, wpływ na organizm i jego możliwości

AndiP / Pixabay

Ostatnio w świecie fitness można dużo usłyszeć o 5 minutowym treningu dziennie i jego niesamowicie pozytywnym wpływie na zdrowie. Dodatkowo do wykonania takiego treningu nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt.

 

Czy da się zrobić trening w 5 minut ?

Tak. Oczywiście mówimy tutaj o 5 minutowej części głównej treningu a do tego czasu trzeba doliczyć jeszcze intensywną 2-3 minutową rozgrzewkę, która podniesie temperaturę naszego ciała i umożliwia bezpieczne wykonanie treningu.

 

Jak wykonać trening w 5 minut ?

Podstawą jest rozgrzewka, która powinna być intensywna i kompletna. Oznacza to, że musimy pamiętać by odpowiednio rozruszać szyję, barki, ramiona, nadgarstki, tułów, nogi i stawy skokowe.
Trening o którym mowa to nic innego jak trening obwodowy oparty na sekwencji ćwiczeń wykonywanych przez 30 sekund z 10 sekundową przerwą na zmianę ćwiczenia.
By trening przyniósł dużo spalonych kalorii i porządnie zmęczył powinien zawierać wiele ćwiczeń dynamicznych, czyli takich w których nasze mięśnie wykonują szybką, intensywną pracę(nie zatrzymują się w jednej pozycji).W 5 minutowym treningu powinniśmy zaangażować całe ciało. Jeżeli wykonujemy trening po raz pierwszy 5 ćwiczeń przy zastosowaniu zasady 30 sekund pracy 10 przerwy powinno śmiało wystarczyć. Z czasem gdy nasza wydolność i siła wzrośnie możemy dołożyć dodatkowe ćwiczenia do serii lub zwiększyć samą liczbę serii.

Jakie korzyści przynosi 5 minutowy trening.

Taki trening wykonać można zawsze i wszędzie więc nie ma wymówek co jest szczególnie ważne dla początkujących. Intensywny trening z własną masą ciała wykonywany odpowiednio często pozwoli na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów oraz zbudowanie podstawowego szkieletu mięśniowego. Taki trening jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić swoją sprawność fizyczną a nie wiedzą od czego zacząć lub wstydzą się pójść na siłownię. Trening 5 minutowy jest bardzo intensywny co powoduje przyspieszenie krążenia w organizmie oraz wydzielanie odpowiednich hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie.

Przykładowy obwód:
Wysoki skip-a
Pompki szerokie
Przysiady
Wspinaczka
Pompki wąskie

Jeżeli na początku nie będziesz w stanie wykonać jakiegoś ćwiczenia(na przykład pompek) to pamiętaj, że każde ćwiczenie posiada swoją ułatwioną wersję(na przykład pompki damskie na kolanach)