Co i ile jeść przed treningiem czyli naturalne paliwo przed treningiem

RitaE / Pixabay

Dlaczego posiłek przedtreningowy jest tak ważny?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – każde działanie aby przynosiło określone efekty, musi być wykonywane z determinacją i siłą. Bez chęci, motywacji, bez fizycznego przygotowania, nie jesteśmy w stanie osiągnąć wymarzonych celów – ponieważ albo psychika nas blokuje – albo ciało odmawia posłuszeństwa i staje się słabe. Tyczy się to każdej sytuacji, z którą przychodzi nam się zmierzyć, nieważne czy właśnie staramy się o wymarzoną pracę, czy planujemy trening.
Dlatego właśnie przed planowanym treningiem powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi „paliwa” , czegoś – dzięki czemu będzie ono sprawne i nie odmówi nam posłuszeństwa w chwilach, gdy będziemy go potrzebować. Posiłek ten pozwoli nam efektywnie ćwiczyć. Aby tak się stało – musi składać się z produktów o niskim indeksie glikemicznym, ponieważ zapewnia powolny wzrost insuliny we krwi, a co za tym idzie – niweluje nasze zmęczeniem i chroni przed utratą koncentracji.

Co i ile jeść przed treningiem?

Jest kilka ogólnych zasad, do których należy się stosować, polecają je osoby, które pasjonują się sportem i mają w tej kwestii wiedzę oraz doświadczenie.
Posiłek przed treningiem nie powinien być objętościowo duży, natomiast powinien być odżywczy i dodawać naszemu ciału sił. Naszym celem jest dobry, długi trening – musimy więc zadbać o węglowodany. Zaleca się produkty zbożowe, jak płatki owsiane, kasze, pieczywo razowe. Prócz węglowodanów, warto zwrócić uwagę na białko, ponieważ jest głównym składnikiem budulcowym naszych mięśni i przyspiesza ich regenerację po treningu. Możemy więc sięgnąć po jogurt naturalny, jaja, ryby, twaróg czy rośliny strączkowe.
Zdecydowanie powinniśmy unikać posiłków ciężkostrawnych, po których poczujemy się ciężko i ospale. Produkty wywołujące wzdęcia też nie okażą się być najlepszym wyborem. Lekkostrawne potrawy pozwolą na szybkie ich przetrawienie przez organizm, jeszcze przed rozpoczęciem treningu (zaleca się 2-3 godziny. Choć jeśli zadbamy o lekkość posiłku – może to być nawet 30-40 minut).