Kaszel – odruch obronny organizmu.

sweetlouise / Pixabay

Kaszel jest odruchem obronnym naszego organizmu. Gdyby nie odruch kaszlu, wirusy z łatwością przedostałyby się w głąb układu oddechowego aż do płuc – warto o tym pamiętać i nie starać się za wszelką cenę hamować kaszlu. Można go łagodzić domowymi sposobami: nacierając klatkę piersiową spirytusem kamforowym, salicylowym lub mrówkowym, pijąc herbatki łagodne z lipy lub stawiając bańki.

 

W przeziębieniu występują dwa rodzaje kaszlu, w pierwszym okresie kaszel jest suchy a po kilku dniach przekształca się w mokry. Kaszel przeważnie bywa objawem przeziębienia, ale może być także wywołany zapaleniem krtani co jest groźne szczególnie u małych dzieci – powodując uporczywy “szczekający” kaszel i często duszności. Również zapaleniem tchawicy, astma oskrzelowa, ostrym lub przewlekłym zapaleniem oskrzeli, obecnością ciała obcego w tchawicy, alergią wziewną, zakrztuszeniem lub zachłyśnięciem. Służy oczyszczaniu dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych.

 

Częstą jego przyczyną bywa również palenie papierosów, gruźlica, rak płuc, niewydolność serca, lub ciężka niewydolność nerek. Może być również spowodowany działaniem ubocznym niektórych leków lub mieć podłoże psychiczne. Dostępne bez recepty leki przeciwkaszlowe zmniejszają nasilenie kaszlu. Leki te w swoim składzie mogą zawierać kodeinę, dekstrometorfan lub wyciągi roślinne. Należy jednak pamiętać, ze ich działanie przeciwkaszlowe czyli hamujące obronny odruch kaszlu czyli obronny odruch organizmu nie powinno być hamowane jeżeli w oskrzelach zalega wydzielina. Gdy w oskrzelach zalega duża ilość wydzieliny wtedy należy zastosować leki ułatwiające odkrztuszanie i rozrzedzające wydzielinę a nigdy leków hamujących kaszel.

 

Konieczna jest konsultacja z lekarzem jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 5 dni, jego charakter nie zmienia się, czyli z suchego kaszlu na mokry kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny. Niezwłoczna jest konsultacja u lekarza również w przypadku kiedy w wykrztuszanej plwocinie pojawia się krew oraz kiedy kaszel pojawia się po spożyciu leków. W aptece bez recepty można kupić leki łagodzące kaszel czyli przeciwkaszlowe (np.acodin, thiocodin), oraz leki rozrzedzające wydzielinę z oskrzeli czyli leki wykrztuśne (ambrosol, flegamina). Można je kupić bez recepty należy jednak pamiętać, że leki sprzedawane bez recepty to też leki i należy stosować je z umiarem. Ważne jest również uważne czytanie ulotek, ponieważ wiele preparatów, mimo różnej nazwy handlowej, zawiera tę samą substancję leczniczą. Zażywając kilka jednocześnie łatwo jest przedawkować