Poród a problemy ze wzrokiem

freestocks-photos / Pixabay

Poród a problemy ze wzrokiem

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy poród naturalny ma negatywny wpływ na wzrok? Pogorszenie wzroku po porodzie jest możliwe w sytuacjach, gdy wada jest znaczna jeszcze przed zajściem w ciążę. Mówimy tu o kobietach cierpiących na krótkowzroczność o wadzie powyżej 20 dioptrii lub na jaskrę. Wówczas poród jest wskazany poprzez cesarskie cięcie.

Kłopoty ze wzrokiem w przebiegu ciąży

W trakcie ciąży wzmożona produkcja estrogenu przyczynia się do zaburzeń w obrębie tkanki oka. Może to objawiać się różnymi kłopotami ze wzrokiem. Do najczęstszych należą:
suchość oka związana z tendencją do zatrzymywania wody w organizmie w czasie ciąży, co wiąże się z gorszym nawilżeniem błon śluzowych,
łzawienie oczu, w tym wzmożona nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne,
rozmazane widzenie związane z opuchlizną i nadmiarem wody w ciele – ta wada pojawia się często w okolicy trzeciego trymestru, a pogorszenie wzroku po porodzie utrzymuje się do kilku miesięcy.

Zapobieganie konsekwencjom

Przez cały okres ciąży kobieta powinna obserwować bacznie swoje ciało. W kwestii wzroku znaczenie ma kontrola ciśnienia wewnątrz gałkowego, tak aby w przypadku zbyt wysokich wartości zalecić poród przez cesarskie cięcie. Wówczas będziemy mogli wykluczyć pogorszenie wzroku po porodzie w postaci odklejenia siatkówki. Ważnym czynnikiem jest kontrola okulistyczna nawet do roku po rozwiązaniu ciąży. Przez taki okres czasu mogą bowiem zachodzić zmiany w narządzie wzroku. Konsekwencje porodu są sprawą indywidualną i nie można jednoznacznie określić możliwości pogorszenia wzroku. W grupie zwiększonego ryzyka na pewno znajdą się osoby chore przewlekle i z osłabioną odpornością. Najistotniejszym detalem jest profilaktyka.