Jak pozbyć się przebarwień na zębach?

StockSnap / Pixabay

Problem przebarwień na zębach dotyczy wielu Polaków w każdym wieku. Przyczyny przebarwień mogą być różne i w dużej mierze wiążą się ze spożywanym pokarmem i trybem życia. Jeśli dojdzie do tego brak odpowiedniej higieny, zęby zaczną brzydko wyglądać. Stomatologia estetyczna zna skuteczne metody wybielania zębów. Podczas wizyty w Denta-Med stomatolog Kraków może omówić z tobą metody usuwania przebarwień, by przywrócić ci śnieżnobiały uśmiech.

Przyczyny przebarwień na zębach

Przebarwienia na zębach mogą być spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zalegający kamień, palenie tytoniu i niektóre pokarmy oraz napoje (głównie kawa, herbata, niektóre owoce jagodowe). Gdy na szkliwie pojawiają się mikropęknięcia, mogą w nich osadzać się barwniki pochodzące z pożywienia.

Ponadto przyczyną powstawania przebarwień mogą być również niektóre leki – zwłaszcza antybiotyki. Antybiotyki z grupy tetracyklin podawane dzieciom do 8 roku życia wiążą się z wapniem i powodują trwałe przebarwienia.

Zmieniona barwa zębów może także świadczyć o chorobach, m.in. porfirii, problemach z tarczycą a także wadach rozwojowych zębów.

Czy codzienna higiena wystarczy?

Przebarwienia na zębach nie powstają z dnia na dzień. Można je zminimalizować, poprzez codzienne dbanie o czystość jamy ustnej. Do codziennej higieny należą:

  • mycie zębów,

  • płukanie jamy ustnej,

  • nitkowanie zębów.

Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie przez dwie minuty. Warto korzystać z elektrycznej szczoteczki – najlepiej sonicznej – bo takie najskuteczniej czyszczą zęby . Należy wybierać pasty z fluorem, który skutecznie chroni szkliwo zębów. Uzupełniająco po myciu stosuje się płyn do płukania jamy ustnej.

Zęby powinno się również nitkować – przynajmniej raz dziennie podczas wieczornej higieny. To pomoże usunąć bakterie z miejsc, gdzie nie dociera szczoteczka. Zamiast nitkowania można używać irygatora do zębów.

Warto także co sześć miesięcy przeprowadzić higienizację w gabinecie stomatologicznym. Skaling i piaskowanie pozwolą usunąć kamień nazębny i pozbyć się powierzchownym przebarwień na zębach. Poza tym są jednym ze sposobów przeciwdziałania próchnicy.

Jak pozbyć się przebarwień u stomatologa?

Stomatolog Kraków indywidualnie dobiera metodę walki z przebarwieniami dla każdego pacjenta. Wiele zależy od tego, w jakim stanie są zęby oraz co było przyczyną przebarwień. W stomatologii estetycznej istnieją trzy podstawowe metody, dzięki którym można poprawić wygląd zębów:

  • wybielanie,

  • bonding,

  • licówki,

  • korony.

Jeśli przebarwienia nie są głębokie a same zęby równe i proste, można zastosować wybielanie przy pomocy akceleratora Beyond. Sam zabieg trwa około 60 minut i jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Efekt utrzymuje się na zębach około dwóch lat, a przy właściwej higienie nawet dłużej. Dzięki lampie można wybielić zęby o 5 do 16 odcieni.

Zamiast użycia lamp można zmienić odcień zębów, wykonując bonding. To zabieg stomatologiczny wykonywany przy użyciu żywic kompozytowych. Można dzięki niemu odbudować ukruszony ząb i zmienić barwę kości. Trwałość efektów zabiegu określa się na około 5 lat – wiele zależy od trybu życia pacjenta.

Z kolei licówki to cienkie porcelanowe nakładki na zęby, dzięki którym można ukryć nie tylko przebarwienia, ale także wyrównać zęby. O licówki nie trzeba specjalnie dbać – zęby myje się tak, jak dotychczas. Co więcej, gromadzi się na nich mniej osadu i kamienia, dzięki czemu nie będą ulegały przebarwieniom. Licówki porcelanowe są bardzo trwałe – przy odpowiedniej higienie wystarczają nawet na 15 lat.

U osób, których zęby wymagają radykalnych kroków, sprawdzą się korony. To najbardziej inwazyjna metoda poprawy uśmiechu i wymaga kilku wizyt w gabinecie – zęby, na których osadzone będą korony trzeba spiłować i przeprowadzić leczenie endodontyczne.

Śnieżnobiały uśmiech dodaje pewności siebie a piękne zęby, niczym zadbane włosy, to wizytówka każdego człowieka. Stomatologia estetyczna pomaga pacjentom, którzy chcą przywrócić blask swoim zębom. Nie należy jednak zapominać o tym, że najważniejsza jest codzienna higiena i regularne wizyty u stomatologa, który pomoże pozbyć się chorób zębów i dziąseł.