Życie z alkoholikiem

rebcenter-moscow / Pixabay

Nałogi potrafią zrujnować relacje rodzinne i towarzyskie. Kiedy w grę wchodzi alkohol lub narkotyki potrzeba stanowczych rozwiązań. W takim wypadku nie obędzie się bez farmakologii oraz pomocy psychoterapeuty. Życie z alkoholikiem jest piekłem na ziemi.

 

Kiedy osoba uzależniona wyraża chęć wyrwania się z destrukcyjnych nałogów, wówczas powinna otrzymać pomoc. Psycholog pomoże takiej osobie dotrzeć do przyczyny alkoholizmu. Nauczy też jak praktycznie radzić sobie z problemem.
Zdarza się, że alkoholizm męża zmusza innych do grania określonych ról. Oznacza to, że każdy w rodzinie jest zmuszony nie tylko prowadzić życie z alkoholikiem, ale i dostosować się do jego pijaństwa. Jeżeli taka sytuacja trwa kilka lat będzie ciężko ją zmienić. Często współmałżonek alkoholika jest osobowością współzależną i współuzależnioną. Mimo iż w takim wypadku alkoholizm męża burzy codzienność, żona za wszelka cenę stara się zachować pozory.

Kiedy życie z alkoholikiem jest udręką, a on sam nie zgadza się na terapię, wówczas jedyną drogą jest odcięcie się od takiej osoby. Rozwód i wyprowadzka mogą być trudne do wykonania. Zdarza się, że kobiety boją się samodzielności lub nie mają środków na to, by zacząć nowe życie. Kiedy kobieta decyduje się pozostać z pijakiem, wtedy alkoholizm męża może zniszczyć ją całkowicie.

Współczesne uzależnienia różnią się od tych sprzed lat. Alkoholik może być pracownikiem korporacji, politykiem lub bankowcem. Często osoby z zewnątrz nie wiedzą, że kobieta wiedzie życie z alkoholikiem. Ponadto, rodzina zazwyczaj starannie ukrywa ten fakt przed innymi, robiąc przysłowiową dobrą minę do złej gry. Alkohol uzależnia głównie mężczyzn, ale są też kobiety, które nie stronią od używek. Alkoholizm męża lub żony, który nie jest leczony prowadzi zawsze do wielkich tragedii.