Problemy ze skupieniem

Katerina_Knizakova / Pixabay

Co zrobić w sytuacji, gdy masz problemy z koncentracją? Nie potrafisz się odpowiednio skupić na czytaniu lub pisaniu. Podczas czytania książki myślisz o zupełnie innych rzeczach, na przykład o zakupach lub o ostatniej kłótni z mężem. Diagnoza jest oczywista: masz problemy ze skupieniem.

Na czym ma polegać poprawa koncentracji?

Gdy wykonujemy wiele czynności naraz, popełniamy wtedy błędy. Wracamy następnie do wykonywanych wcześniej czynności, które musimy poprawiać. To oznacza stratę czasu. Skup się tylko na tym, co obecnie robisz – tak samo ciałem, jak i umysłem. Bądź precyzyjny w wykonywaniu danej czynności. Dbaj o to, żeby Twoje myśli były skierowane właśnie na to, co robisz.

Unikanie przyzwyczajeń jest istotne

Największą przeszkodzą w koncentracji jest przyzwyczajenie i rutyna. Gdy robisz jakąś czynność nagminnie, wtedy staje się ona rutynowa, powszednia. Działasz mechanicznie. Nie myślisz, o tym, co właśnie robisz. Postaraj się wzbudzić ponowne zainteresowanie tej czynności.

Motywacja w działaniu

Postaw sobie cele, które wyznaczyłeś. Sprawi to, że skupisz swoją uwagę właśnie na wykonywaną czynność To niezwykle ważna metoda, która się sprawdza. Planuj sobie, co jakiś czas, przerwy podczas działania i wykonywania danej czynności.

Problemy z koncentracją ma coraz więcej Polaków. Wynika to często z zabiegania. Czas pędzi szybko i nie daje chwili wytchnienia. Dlatego zastosuje się do przedstawionych wyżej metod, a poprawa koncentracji będzie widoczna po krótkim czasie. Życzę powodzenia!