Kalkulator hormonów – dlaczego jest mi potrzebny?

jwskks5786 / Pixabay

Prawidłowy poziom hormonów to klucz do zdrowia. O właściwą pracę gospodarki hormonalnej powinny zadbać zwłaszcza kobiety, które chcą starać się o dziecko. Przed podcięciem prób zajścia w ciążę warto sprawdzić poziom hormonów tarczycy

Prawidłowo pracująca tarczyca odpowiada nie tylko za prawidłową pracę naszego organizmu, ale również za nasze samopoczucie. Apatia, częste zmęczenie, bóle głowy, przyrost masy ciała, ogólne zniechęcenie może świadczyć o zaburzeniu pracy tarczycy.

Kalkulator hormonów

Wiele osób robiąc badania nie może doczekać się ich interpretacji. Często porad szuka więc w internecie. Chcąc sprawdzić czy wyniki badań hormonów w naszym ciele są prawidłowe, możemy skorzystać z kalkulatora hormonów. Wystarczy, że wpiszemy na odpowiedniej stronie wyniki badań i w kilka sekund może poznać ich interpretację.

Kalkulator przeliczy wyniki TSH, ft3, ft4 i pokaże czy są w normie, w stanie optymalnym czy poza normą. Wyniki oczywiście możesz mieć w normie, ale dla ciebie nie będą w stanie optymalnym. To sprawi, że możesz czuć się źle, być apatyczna czy ciągle zmęczona.

Wynikiem optimum, jeśli chodzi o TSH jest 2, 5 mU/l, ale zakres norm laboratoryjnych waha się między 0, 27 do 4, 2 mU/l. Wyniki dla FT3 i FT4 powinny być w 50 – 90% granicy górnej normy laboratoryjnej.

Pamiętajmy jednak, że tego typu przeliczenia to tylko kierunkowskaz, nie jest to diagnoza lekarska. Kalkulator hormonów pozwala nam sprawdzić wyniki na szybko, ale o tym czy leczenie jest konieczne czy też nie, decyzję może podjąć tylko lekarz specjalista, zlecający badanie.