Ćwiczenia na barki nie obciążające kręgosłupa czyli przede wszystkim zdrowy kręgosłup

calibra / Pixabay

Jeśli cierpisz z powodu bólu barków i pleców po treningu – ten tekst jest dla ciebie. Ból jest nie do wytrzymania lub.. po prostu jest, ty uważasz, że jest normalny i wręcz potrzebny do budowy mięśni. Nic bardziej mylnego. Nie możemy bólu tłumaczyć intensywną pracą mięśni, ponieważ możemy doprowadzić do wielu kontuzji, a wtedy ten dużo większy ból nie pozwoli nam wykonywać najprostszych czynności. Dlatego też warto zadbać o to, by nie obciążać swoich barków niepotrzebnie i by ćwiczyć mięsień zwany „pierścieniem rotatorów” – będący stabilizatorem naszych barków.

Ćwiczenia na barki nie obciążające kręgosłupa

Musimy pamiętać o pozycjach, które sprawiają, że obciążasz kręgosłup. Dużo łatwiej będzie ci dbać o swoje plecy, jeśli usiądziesz i wykonasz ćwiczenia z obciążeniem, np. uginanie rąk. Jeśli postawisz na przysiady czy martwy ciąg – dużo trudniej będzie ci skupiać się na ochronie kręgosłupa, ponieważ te ćwiczenia wymagają od ciebie większego zaangażowania ruchowego.

Patrząc bardziej ogólnikowo – rozważ pływanie. Twoje barki będą pracować bardzo intensywnie – a jednocześnie odciążysz swój kręgosłup i wzmocnisz plecy i zadbasz o ich kondycję.
Jeśli poszukujesz pasji – wybierz taniec. Wszechstronność wykonywanych ruchów pozwoli na pracę wielu partii mięśniowych, ponadto jest bezpieczna dla twojego kręgosłupa.
Jeśli mas problemy z bólem pleców, powinieneś zastanowić się nad nieco mniej intensywnym treningiem. Zależy ci na dobrze zbudowanych barkach, ale na pewno jeszcze bardziej zależy ci na dobrym zdrowiu. Chaotyczne ruchy, wymachy, mogą jedynie je pogorszyć. Dlatego szukaj kompromisów – skorzystaj z urządzenia typu orbitrek. Jest ono jednym z najzdrowszych wyborów dla naszego kręgosłupa. Praca, którą wykonujemy polega na anatomicznych ruchach, zgodnych z naszymi naturalnymi płaszczyznami, w których się poruszamy.
Trening przy pomocy tego sprzętu spala bardzo wiele kalorii (nawet do 500), pozwala wymodelować ciało – barki, brzuch, nogi oraz jest na tyle bezpieczne, że samoistnie chroni nas przed powstawaniem nieprzyjemnych kontuzji.