Kubeczek menstruacyjny przecieka? Odpowiedzi eksperta

Obawiasz się, że Twój kubeczek menstruacyjny przecieka? Zapoznaj się z niniejszym artykułem, aby w pełni zrozumieć ten problem. Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania kobiet w kwestii przeciekania kubeczka menstruacyjnego i poprosiliśmy o odpowiedzi eksperta z branży.

Czy kubeczek menstruacyjny może przeciekać?

Taka sytuacja może się zdarzyć, jednak zawsze wynika ona z pewnych przyczyn. Prawidłowo dobrany i zaaplikowany kubeczek menstruacyjny nie powinien przeciekać. Jeśli oczywiście opróżniamy go zgodnie z naszą indywidualną obfitością miesiączki.

Jakie mogą być przyczyny przeciekania kubeczków menstruacyjnych?

Przeciek kubeczka menstruacyjnego może być spowodowany nietrafionym rozmiarem, za rzadkim opróżnianiem kubka bądź też złymi metodami aplikacji.

Ważne jest także odpowiednie dbanie o higienę kubeczka, a szczególnie w kwestii przeciekania ma znaczenie dokładne oczyszczanie otworów powietrznych. Znajdują się one w górnej części kubka i mają kształt małych dziurek. Służą temu by kubeczek się skutecznie zasysał i następnie odsysał przy jego wyjmowaniu. Należy na to zwracać uwagę przy każdym opłukiwaniu kubka między aplikacjami.

Wspomniała Pani o za rzadkim opróżnianiu kubeczka, tzn. nie powinnyśmy tego robić co 12 godzin jak podają producenci?

12 godzin to maksymalny czas jaki kubeczek menstruacyjny może być w pochwie. Zaznaczam jeszcze raz – maksymalny czas. Dla większości kobiet z mało bądź średnio obfitą miesiączką ten czas może się okazać odpowiedni.

Jednak na początku stosowania zalecam, aby sprawdzić swoją częstotliwość i opróżniać kubeczek np. tak często jak kobieta zmieniała tampony, podpaski. W ciągu jednej miesiączki będzie już możliwe ustalenie jak częstych zmian kubeczka potrzebujemy. Raczej na pewno będzie to dużo rzadziej niż wspomniane tampony i podpaski. Średnio kobiety opróżniają kubeczek 3 razy na dobę.

Istotne jest także zwrócenie uwagi na kwestię spadania poziomu obfitości krwawienia w ciągu kolejnych dni okresu. Wtedy kubeczek może pozostać dłużej, ale pamiętając o maksymalnym czasie 12 godzin.

Jak nieprawidłowy rozmiar kubeczka menstruacyjnego wpływa na możliwość jego przeciekania?

Rozpatrzmy taką sytuację. Kobieta o średnio lub bardzo obfitej miesiączce zakupiła kubeczek w rozmiarze S i postanowiła opróżnić go po dwunastu godzinach. Jest to skrajny przykład, ale możemy wyobrazić sobie, że ilość krwi menstruacyjnej przekroczy w tym przypadku możliwości pojemnościowe kubka. Dlatego ważne jest by uważnie dobrać rozmiar.

Jeśli masz średnio lub bardzo obfite miesiączki wybierz raczej rozmiar M. Możesz także używać S, ale pamiętaj o częstszym opróżnianiu kubeczka. I tu odsyłam do poprzedniego pytania, by dopasować do siebie częstotliwość zmian.

Dodatkowo, jeżeli kobieta ma już za sobą przebytą ciąże oraz poród, musi wziąć pod uwagę, że jej mięśnie dna miednicy mogą być słabsze. W takim przypadku też lepiej wybrać rozmiar M. Mniejszy rozmiar mógłby nie być odpowiednio utrzymany przez słabsze mięśnie, co również mogłoby powodować przeciek kubeczka menstruacyjnego.

Jak należy poprawnie aplikować kubeczek, tak by nie wystąpił niepożądany przeciek?

Przy rozpoczynaniu przygody z kubeczkiem zachęcam by przetestować różne metody składania kubeczka oraz wiele pozycji aplikacji. Do momentu aż znajdzie się te najwygodniejsze oraz najbardziej skuteczne w naszym, indywidualnym przypadku. Każda z nas jest inna i może potrzebować czegoś innego.

Po złożeniu kubeczka na jeden z wybranych sposobów przyjmujemy odpowiednią pozycję. Najbardziej popularne jest złożenie typu C, ale polecam spróbować także złożenia typu 7 bądź tzw. muszelki.

Następnie wsuwamy kubek do pochwy cały czas go mocno trzymając złożonego. Puszczamy kubeczek dopiero w środku, najlepiej umiejscowić go troszkę niżej niż tampon. Tuż przy ujściu pochwy, ale tak by był całkowicie w jej wnętrzu.

Teraz bardzo istotny krok.

Zawsze trzeba upewnić się czy kubeczek menstruacyjny się poprawnie otworzył. W tym celu wystarczy przejechać palcem po jego podstawie i sprawdzić czy nie ma żadnych zagięć. Jeżeli są, to złap kubeczek u podstawy i kilka razy obróć, możesz też lekko pociągnąć. Powinien wtedy już odpowiednio się zassać. W razie potrzeby czynność tę można powtórzyć.

Takie upewnienie się powinno stać się dla Ciebie naturalnym odruchem po każdej aplikacji. Polecam zawsze po wsadzeniu kubeczka dodatkowo go obrócić kilka razy. Chciałabym, aby stało się to nawykiem kobiet aplikujących kubeczki menstruacyjne. Pozwoli to zmniejszyć stres o to czy Twój kubeczek menstruacyjny przecieka.

Zachęcam do przeczytania artykułu o aplikacji polskiego producenta kubeczków – Jak założyć kubeczek menstruacyjny. Bardzo ciekawe grafiki metod złożenia oraz przejrzyście przekazane informacje.

Czy miałaby Pani jeszcze jakieś wskazówki dla kobiet, których kubeczek menstruacyjny przecieka?

Po pierwsze, nie zniechęcajcie się. Kubeczki to cudowne rozwiązanie na miesiączkę. Ułatwiają życie i pozwalają w pełni się realizować w tych trudnych dniach.

Po drugie, bądźcie cierpliwe. Szczególnie jeśli właśnie zaczynacie swoją przygodę z kubeczkami menstruacyjnymi. Czas, w którym uczymy się jak prawidłowo złożyć, zaaplikować oraz wyjąć i oporządzić się z kubkiem, szacowany jest na około trzy miesiączki.

Po trzecie, zapoznajcie się dokładnie ze sposobami składania, aplikacji oraz wyjmowania kubeczka i przećwiczcie różne warianty.

Na koniec powiem jeszcze, że na początku dla własnego komfortu możecie także dodatkowo zabezpieczyć się wkładką.

Polecam także zdecydować się na zakup dwóch rozmiarów kubeczków w zestawach S+M. Pozwalają na swobodne dopasowanie rozmiaru kubka do obfitości miesiączki. Dodatkowo zyskujecie drugi kubeczek na zmianę, co może się okazać pomocne np. w podróży.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Kochane, jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o tym dlaczego Wasz kubeczek menstruacyjny przecieka i jak sobie z tym radzić, to zajrzyjcie tutaj – Kubeczek menstruacyjny przecieka? 9 sposobów, aby temu zaradzić.