Dlaczego warto wymienić okna?

Nic nie jest wieczne, zatem choćby okna trzeba czasem wymienić na nowe. Możliwością ku temu może być gruntowny remont mieszkania czy domu, szczególnie związany z termomodernizacją. Wymiana okien na nowe ma sens także z powodu zmian technicznych, jakie wystąpiły w minionych latach. Innowacyjne okna są energooszczędne, natomiast mogą być choćby pasywne. Mogą odgrywać znaczącą funkcję w bilansie energetycznym budynku. Dzisiejsze okna mają niezwykle wytrzymałe oraz odporne profile.

Najczęstsze przyczyny wymiany okien

Wymiana okien na nowe rodzaje przede wszystkim jest spowodowana ich niewłaściwym działaniem. Okna w miarę upływu czasu po prostu przeważnie tracą własną hermetyczność, więc w starym budownictwie wymiana starych okien to potrzeba. Wady strukturalne stolarki okiennej też są powodem wymiany okien na nowe, np. sygnałem, iż okno nie jest w pełni funkcjonalne, jest skraplanie się pary hydrologicznej wewnątrz pakietu szybowego. Okna w Krakowie wymienia się także w sytuacji, kiedy zostały uszkodzone.

Wymieniamy okna – demontaż oraz przygotowanie otworu

Stare okna PCV, usuwa się właśnie wówczas, kiedy mamy nowe. Wymiana jednego w dobrze zmierzonym otworze zajmuje specjalistom godzinę do dwóch. Niegdyś ościeżnice stawiano na gwoździe czy wkręty, umieszczane w drewniane kołki, wcześniej oprawione w murze. Gdy wnętrze otworu jest otynkowane, ramę eliminuje się w segmentach. Początkowo należy zdjąć skrzydła, odłączyć zewnętrzny parapet (gdy jest przybity do ramy) oraz zdjąć listwy maskujące.

Kolejne funkcje

Innowacyjne okna z montażem nie jedynie są ciepłe oraz estetyczne. Mogą także zaoferować kolejne użyteczności w przyrównaniu ze stolarką okienną starszej generacji. Przede wszystkim należałoby pokazać na możliwość kupienia okien antywłamaniowych. Tego rodzaju stolarka obniża zagrożenie włamania oraz grabieży. Należałoby umieścić ją na parterze i w pozostałych łatwo dostępnych punktach domu. Też można dobrać okna o różnorodnych rodzajach obsługi. To nie jedynie tradycyjne okna rozwierne i uchylne, jednak także okna rozsuwane, jakie dobrze sprawdzają się na taras oraz na balkon.

Redukcja hałasu

Nie każdy może oraz nie każdy chce żyć w głuszy. Da się natomiast mieszkać w mieście oraz rozkoszować możliwą ciszą. Jeszcze większą sławą cieszą się okna dźwiękochłonne, jakie pozwolą na zmniejszenie natężenia dźwięku w pomieszczeniu o co najmniej 35 – 36 decybeli. Chociaż wartości owe z pozoru nie wydają się ogromną liczbą, to obniżenie hałasu już o 10 decybeli, jest odbierane poprzez człowieka jak zmniejszenie głośności niemal o połowę.

Co należy zrobić, by skorzystać z dofinansowania do wymiany okien?

Dzięki programowi Czyste Powietrze można ubiegać się o dofinansowanie, m.in. do wymiany pieca, okien lub drzwi. Celem programu jest obniżenie czy uniknięcie emisji pyłów oraz pozostałych zabrudzeń wprowadzanych do atmosfery poprzez domki jednorodzinne. O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno posiadacze budynków już będących, jak również ci, jacy właśnie planują budowę. Jak się zgłosić? Należy wypełnić wniosek oraz dostarczyć go do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska oraz gospodarki wodnej – można to zrobić w osobiście, pocztą czy w formie elektronicznej.