Jak leczyć zapalenie błony naczyniowej oka?

newarta / Pixabay

Zapalenie błony naczyniowej oka to zapalenie błony naczyniowej (lub warstwy błony naczyniowej) – środkowej warstwy trzech, które tworzą oko. Może być zakaźny lub niezakaźny. Jest to stan uleczalny; jednak bez odpowiedniego leczenia może prowadzić do innych powikłań, w tym jaskry, zaćmy, uszkodzenia nerwu wzrokowego, odwarstwienia siatkówki i poważnej utraty wzroku.

Naczyniówka jest naczyniową, włóknistą warstwą, która chroni oko i ma kluczowe znaczenie dla wymiany składników odżywczych i gazów. Składa się z trzech części: tęczówki, ciała rzęskowego i naczyniówki. Kiedy jakakolwiek część błony naczyniowej ulega zapaleniu, nazywa się to zapaleniem błony naczyniowej. Istnieje kilka rodzajów zapalenia błony naczyniowej oka, z których każdy dotyczy różnych części błony naczyniowej.

Co powoduje zapalenie błony naczyniowej oka?

W wielu przypadkach nie ma widocznej przyczyny zapalenia błony naczyniowej oka. Jest to stan związany z szerokim spektrum chorób i zespołów, a także może być wynikiem naturalnej reakcji organizmu na infekcje. Inne przyczyny to uraz oka, chirurgia oka, zaburzenia autoimmunologiczne, zaburzenia zapalne lub nowotwór, który atakuje oko. Badania pokazują, że palenie papierosów zwiększa ryzyko.

Objawy zapalenia błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej może pojawić się nagle, z zaczerwienieniem i bólem, lub może mieć powolny początek, z niewielkim bólem lub zaczerwienieniem, ale ze stopniowym niewyraźnym widzeniem. Objawy zapalenia błony naczyniowej oka mogą obejmować:
• Czułość na światło
• Rozmycie wizji
• Ból w oku
• Zaczerwienienie oka
• Męty w oku
• Pogorszona wizja
Jeśli wystąpią te objawy, ważne jest, aby natychmiast umówić się na badanie z okulistą.

Leczenie zapalenia błony naczyniowej oka

W przypadku szybkiego leczenia zapalenie błony naczyniowej zazwyczaj dobrze reaguje. Pierwszym celem jest zmniejszenie stanu zapalnego w oku w sposób równoważący potencjalne ryzyko leczenia. Leczenie zapalenia błony naczyniowej oka może obejmować:

• Krople do oczu na receptę w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi. Krople do oczu mogą nie wnikać dobrze do tylnej części oka, więc ten rodzaj leczenia może nie działać w przypadku zapalenia tylnego odcinka błony naczyniowej oka.
• Zastrzyki przeciwzapalne do oka – zastrzyki mogą być prowadzone na zewnątrz lub do wewnątrz oka. Zabieg ten może być niewygodny, ale bardzo skuteczny w ostrych epizodach zapalenia błony naczyniowej oka.
• Ogólnoustrojowe lub doustne podawanie steroidów, innych leków immunosupresyjnych lub antymetabolitów.
• Zabiegi chirurgiczne mogą być konieczne w celu zastąpienia ciała szklistego (lub obszaru przypominającego żel) lub wszczepienia urządzenia do oka w celu powolnego uwalniania leków kortykosteroidowych
Niektóre leki mogą powodować poważne skutki uboczne. Egzaminy kontrolne, w tym badanie oczu i ewentualne badania krwi, są ważne i mogą być potrzebne co 1-3 miesiące. Porozmawiaj ze swoim okulistą o wszelkich wątpliwościach.