Uciążliwe zajady

silviarita / Pixabay

Przesilenie zimowo wiosenne to czas kiedy bardzo trudno jest dostarczyć organizmowi witamin i minerałów. Owszem, półki w sklepach pełne są warzyw i owoców, ale bardzo często pozbawione są one wartości odżywczych. Gdy w organizmie brakuje witamin z grupy B, pojawiają się zajady.

 

Zajady to pęknięcia w kącikach ust. W przeciwieństwie do opryszczki, którą można wyleczyć w ciągu kilku dni, zajady potrafią utrzymywać się tygodniami. Na początku zajady to jedynie piekące i powodujące dyskomfort pęknięcia kącików ust. Po kilku dniach może dojść do nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Wtedy pojawia się charakterystyczny żółtawy nalot, czasem przeradzający się w strup. Wokół zajadu skóra staje się czerwona i opuchnięta.

 

Oprócz dostępnych w aptece maści, można próbować wyleczyć zajady domowym sposobem. Sprawdzi się mód stosowany w postaci kompresu. Miód złagodzi podrażnienia, pomoże pozbyć się stanu zapalnego. Również aloes w formie kompresu pomoże pobyć się uciążliwych zajadów. Aloes działa grzybobójczo, tym samym przyspieszając gojenie.
I jeszcze jedna ważna rzecz – należy pomyśleć o wzbogaceniu diety w witaminy z grupy B oraz radykalnie ograniczyć cukry proste.