Brakuje odzieży dla osób z nadwagą

Nadwaga i otyłość to coraz częstsze przypadłości naszego stulecia. Zamknięcie w domach, z powodu pandemii wirusa COVID-19, tylko pogorszyło tę sytuację. Brak ruchu i lockdown sprawiły, że znacznie wzrosła liczba osób mierzących się z nadwagą. Ma to swoje konsekwencje zarówno dla służby zdrowia, jak i dla branży tekstylnej. Nigdy, tak jak w 2020 roku, nie wzrosła sprzedaż na taki produkt jak kurtki dla puszystych.

Jakich produktów wciąż brakuje na rynku tekstyliów?

Standardowa moda oznacza przedział rozmiarów kończący się na 42, czasem na 44. We większości sklepów odzieżowych nie występują takie produkty jak kurtki męskie xxl, ponieważ rozmiarówka kończy się na xl. Podobnie jest z odzieżą dla kobiet, duże kurtki męskie jak i damskie muszą być zlecane prywatnym krawcom, ponieważ nie można ich dostać we większości sklepów. Prostsze ubrania, takie jak koszulki czy swetry są prostsze do przygotowania samodzielnie, jednak problem zaczyna się, kiedy właśnie przychodzi do zakupu zimowej kurtki.

Odzież dla osób z nadwagą

Warto dodać, że odzież dla osób z nadwagą jest zwykle droższa, niż regularny rodzaj odzieży. Kurtki męskie xxl kosztują około 30% więcej, niż kurtki w popularnych rozmiarach. Różnica ta wynika po prostu z ilości wytwarzanych produktów. Oczywistym jest, że kurtki dla puszystych stanowią znacznie mniejszy odsetek kurtek na rynku, niż kurtki w regularnym rozmiarze. Więc nie chodzi o to, że do produkcji takiej odzieży potrzeba więcej materiału (co jest częstym błędem w myśleniu), lecz o to, że zwyczajnie są one rzadziej spotykanymi produktami.

Jednak popyt na tego typu odzież rośnie, niestety dostępna podaż nie nadąża z produkcją. Zalando, popularny sklep internetowy w odzieżą, udostępnia już możliwość sortowania ubrań za pomocą specjalnego filtra size plus. Jest to jakieś wyciągnięcie ręki w stronę osób z nadwagą, jednak nadal brakuje, aby pozostałe sklepy wprowadziły podobne funkcjonalności na swoich serwisach internetowych czy sklepach.

Zamawianie ubrań u krawca

Zatem nadal najczęściej wybieranym sposobem, na pozyskanie takich produktów jak duże kurtki męskie czy damskie jest po prostu zamówienie ich u lokalnego krawca. Ta możliwość ma jednak swoje minusy, ponieważ aby uszyć takie ubranie, trzeba najpierw pobrać wymiar od klienta. Jest to zwykle bardzo krępujący moment dla osób otyłych, ponieważ krawiec czy krawcowa dokładnie pozna wymiary ich ciała, które są często społecznie nieakceptowane. Dlatego osoby z nadwagą zwykle zostają już przy jednym krawcu, aby nie musieć przechodzić przez proces pobierania wymiarów ponownie.

Odzież szyta na miarę jest oczywiście znacznie droższa, niż ta przygotowywana hurtowo przez wielkie koncerny tekstylne. Jednak plusem tego rozwiązania jest fakt, że małe lokale usługowe mają szansę na zarobek. Osoby z otyłością czy nadwagą zwykle stanowią około 40% klientów dla lokalnego krawca czy krawcowej. Zatem nietrudno sobie wyobrazić, że bez tego rodzaju klienta szycie ubrań na miarę byłoby o wiele mniej opłacalnym biznesem, niż jest dzięki takim klientom.

Podsumowując – kurtki dla puszystych to nadal spora nisza na rynku odzieżowym. Więc jeśli myślisz o otworzeniu własnego sklepu z ubraniami, to może jest to dobry pomysł, aby znalazł się w nim dział z rozmiarówką xxl. Natomiast jest to rekomendacja, która tyczy się głownie osób działających w większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Gdańsk. W małych miejscowościach nadal może brakować klientów na tego typu produkty.