Zdrowe nawyki żywieniowe

buffetcrush / Pixabay

Charakter dziecka możemy kształtować poprzez świadome wychowanie. Oprócz aspektów wychowawczych, możemy też wpływać na wybory żywieniowe najmłodszych. Żywienie dzieci to niezwykle obszerny temat. Istnieją jednak pewne wytyczne, które pozwolą wychować małego smakosza.

 

Zdrowe nawyki żywieniowe musimy wdrażać od najmłodszych lat. Ważna w tym wypadku jest nauka samodzielności dotycząca samoobsługi przy stole. Warto pozwolić dziecku na samodzielne jedzenie, początkowo za pomocą rączek. Nie należy przy tym zwracać szczególnej uwagi na bałagan. Maluch, gdy tylko nabierze wprawy nie będzie rozrzucał jedzenia.
Odpowiednie żywienie dzieci obejmuje podawanie wszystkich produktów. Dzieci mają więcej kubków smakowych niż dorośli i muszą nauczyć się co im smakuje a co nie. Ograniczenie posiłków ze względów ideologicznych, na przykład w diecie wegetariańskiej nie daje szansy na posmakowanie różnych posiłków.

 

Ponadto zdrowe nawyki żywieniowe nie powinny być obarczone elementem strachu. Jeśli rodzice zanadto histerycznie podchodzą do cukru lub glutenu, może to wywołać u dzieci różne fobie pokarmowe lub jedzenie wybiórcze.
Nie tylko samo żywienie dzieci jest istotne w budowaniu dobrych nawyków. Wspólne przygotowywanie posiłków może być niesamowitą frajda dla maluchów. Także hodowla własnych ziół i warzyw są niezwykle pożądane jeśli chodzi o zdrowe nawyki żywieniowe.
W epoce bulimii i anoreksji żywienie dzieci jest niezwykle ważne. Miła atmosfera podczas jedzenia, wyłączony ekran i estetycznie podany obiad sprawi, że każdy maluch będzie jadł z apetytem.