Jak dbać o cerę tłustą?

StockSnap / Pixabay

Cera tłusta jest niezwykle wymagająca. Zimą może być narażona na różnego rodzaju podrażnienia i miejscowe przesuszenia, latem zaś sprzyja nadmiernej produkcji sebum i pojawiania się niedoskonałości. Odpowiednia pielęgnacja może jednak skutecznie zapobiegać występowaniu wielu problemów skórnych. Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o tłustą cerę!

Oczyszczanie skóry tłustej

Każdego dnia warto poświęcić chwilę na wieloetapowe oczyszczenie skóry. Wieczorem należy dokładnie zmyć makijaż i powstałe w ciągu dnia zanieczyszczenia przy pomocy dwufazowego płynu micelarnego – tego typu produkty doskonale “wyłapują” cząsteczki kurzu i pyłu oraz resztek makijażu i usuwają je z twarzy. Następnie skórę należy dokładnie oczyścić żelem, mleczkiem lub pianką dostosowaną do typu skóry. W pielęgnacji cery tłustej sprawdzają się przede wszystkim produkty oparte na naturalnym składzie z dodatkiem takich substancji jak olejek herbaciany, liście manuka, węgiel aktywny czy różnego rodzaju glinki. Kilka razy w tygodniu warto wykonać delikatny, drobnoziarnisty lub enzymatyczny peeling, który dodatkowo oczyści skórę twarzy. W oczyszczaniu pomocny będzie także ziołowy tonik do cery tłustej, który możemy własnoręcznie przygotować w domu.

Skóra tłusta a nawilżanie i natłuszczanie

Najczęstszym błędem w pielęgnacji skóry tłustej jest nadmierne wykorzystywanie produktów matujących i wysuszających. Ich regularne stosowanie może doprowadzić do reakcji obronnej naskórka, którą będzie jeszcze większa produkcja sebum. To dlatego tak ważne jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry. Warto wykorzystywać delikatne kremy do twarzy oraz produkty o lekkiej, żelowej konsystencji, które doskonale się wchłaniają i nie obciążają skóry. Na noc poleca się stosowanie dedykowanego cerze tłustej serum do twarzy lub delikatnego hydrolatu (np. pomarańczowego lub różanego). Świetnie sprawdzą się także olejki o właściwościach łagodzących i antybakteryjnych, takie jak olejek z pestek malin lub olejek z konopi siewnych.