Wiosenny czas. Pora wyjść do lasu na grzyby.

adege / Pixabay

Wiosna jest porą roku, która niekoniecznie kojarzy nam się z grzybobraniem. To czas, gdy przyroda budzi się do życia. Podobnie jest z niektórymi gatunkami grzybów, które pojawiają się właśnie wiosną. Pora wyjść z domu i wybrać się na spacer po lesie, żeby poszukać grzybów wiosennych. Nie trzeba nastawiać się na uzbieranie pełnego kosza. Taki spacer po lesie można traktować jako przyjemną rozrywkę i zdrowo spędzić czas na świeżym powietrzu.

Grzyby wiosenne – takie jak na przykład smardze – pojawiają się już w marcu. Najbardziej znanymi przedstawicielami tej rodziny są smardze jadalne, wyniosłe i stożkowate. Smardze charakteryzują się znakomitym smakiem. Przez niektórych są zaliczane do elity grzybów. Trzeba pamiętać, że są one chronione i jest kategoryczny zakaz ich zbierania.

Do grzybów, które spotkać możemy wiosną, należą także czarki szkarłatne. Mimo, że pojawiają się już w grudniu, to wypada zauważyć, że dopiero po ustąpieniu śniegu, można je zobaczyć w pełnej okazałości. Czarki szkarłatne jawią się jako piękne grzyby miseczkokształtne. Jaskrawo czerwone i pięknie wyglądające są powodem, aby wybrać się do lasu i je podziwiać.

W lasach liściastych w porze wiosennej spotkamy również silnie trującą piestrzenicę kasztanowatą. Przez wielu, ten gatunek grzybów, mylony jest ze smardzami. Zaliczyć je można do grzybów wiosennych. Pojawiają się w lasach iglastych w kwietniu. Należy pamiętać, że mają w sobie gyromitrynę. Jest to trująca substancja. Dlatego, pod żadnym pozorem, nie wolno ich zrywać.

Wiosna, to właśnie ten czas, w którym nie warto siedzieć w domu. Przechadzka po lesie na świeżym powietrzu dobrze nam zrobi. Przyjemna aura, spotkanie z naturą oraz podziwianie grzybów wiosennych. Ta propozycja, z całą pewnością, będzie korzystna dla naszego zdrowia i samopoczucia.