Trend wyjeżdżania Polaków do pracy za granicę nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Szukamy przede wszystkich lepszych zarobków. Czasem tylko sezonowo, czasem na kilka miesięcy bądź lat, rzadziej na stałe. W ostatnich latach, to głównie kraje skandynawskie notują wzrost liczby ludności napływającej z Polski.
Dlaczego Skandynawia?
Atrakcyjne oferty pracy, stabilne zatrudnienie, dobre zarobki – to zachęca do podjęcia pracy właśnie w tych krajach. Częstym wyborem spośród nich jest Norwegia, która pomimo że nie jest w Unii Europejskiej, w 2009 roku otworzyła dla nas swój rynek pracy.
Jakie oferty pracy znajdziemy w Norwegii?
Szukając zatrudnienia w tym państwie natkniemy się na wszelkiego rodzaju oferty. Dużo jest ofert pracy sezonowej, idealnych dla chcących sobie dorobić studentów, a i szukając stałego zatrudniania możemy natrafić na bardzo dobre warunki. Praca sezonowa dotyczy przede wszystkim zbiorów warzyw i owoców oraz malowania domów. Osoby, które szukają pracy na dłuższy okres, załapią się głównie przy pracach budowlanych, obróbce drewna, pracy w lesie. Praca w Norwegii nie we wszystkich przypadkach wymaga znajomości języka norweskiego, aczkolwiek zwiększa on szanse na zatrudnienie. Zazwyczaj wystarcza język angielski. Norwedzy szukają jednakże nie tylko pracowników fizycznych, ale także umysłowych, którzy będą gotowi zamieszkać tam na stałe.
Kwestie pieniężne
Ile zarobisz w Norwegii? Na pewno (niestety) więcej niż w Polsce. Za większość stanowisk można pobierać pensję równą kilkunastu tysiącom polskich złotych. Przykładowo malarz, mechanik lub budowlaniec zarobią około 14 000 zł brutto miesięcznie.
Formalności
Szykując się do wyjazdu do Norwegii musisz zadbać o załatwienie kilku ważnych kwestii. Po pierwsze powinieneś zarejestrować swój pobyt. Nie musisz jednak robić tego zaraz po przyjeździe, gdyż przez pierwsze 3 miesiące masz prawo przebywać na terenie Norwegii tylko na podstawie ważnego paszportu. Jednak przed podjęciem pracy, musisz uzyskać na nią pozwolenie, a planując dłuższy pobyt, powinieneś złożyć także wniosek o zameldowanie.
Szukając pracy, korzystaj tylko z zaufanych źródeł. Niejednokrotnie wizja wysokich zarobków przyćmiewa nam rzeczywistość, a nieuczciwe osoby tylko czekają na nasze potknięcie.