Konserwanty.

A1_Moments_AU / Pixabay

Konserwanty. Oznaczenia E na opakowaniach produktów spożywczych są zastępowane pełnymi nazwami stosowanych dodatków. Taka informacja jest bardziej czytelna dla konsumenta. Nie oznacza to jednak, że wszystkie są szkodliwe.

 

Niektóre dodatki są konieczne bo zwiększają bezpieczeństwo produktów, inne są używane po to by zwiększyć ich trwałość, polepszyć smak kolor czy gęstość. Dodatki do żywności ze względu na ich pochodzenie można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to te neutralne, kwas askorbinowy czyli witamina C. Druga identyczne z naturalnymi czyli o takich samych właściwościach jak ich naturalne odpowiedniki jednak zrobione syntetycznie, na przykład beta-karoten, i trzecia czyli na przykład słodziki. Te pierwsze są bezpieczne dla naszego zdrowia, ale na pozostałe trzeba uważać.

 

Ilość konserwantów dodawanych do żywności jest określona przepisami prawnymi i w tych granicach bezpieczeństwa dla zdrowia. składniki te spożywane z żywnością od czasu do czasu nie powinny nam zaszkodzić. Problem może pojawić się gdzie żywność zawierającą dany dodatek spożywamy często. Wtedy taki składnik może mieć wpływ na nasze zdrowie. Na tego rodzaju dodatki szczególnie powinny uważać osoby o zwiększonej wrażliwości organizmu na przykład alergicy. Reakcja na podwyższone stężenie takich składników może wystąpić szybciej i objawiać się na przykład wysypką czy problemami żołądkowymi.