Jakie pyłki w marcu, kwietniu, maju?

Pyłki kwitnących roślin to zdecydowanie jedne z najczęstszych alergenów, które powodują objawy alergii sezonowej. Okres ten trwa najczęściej od marca do maja. Zależny jest od klimatu i regionu.

Co pyli w marcu?

W marcu można obserwować wczesne oznaki wiosny, na przykład przebiśniegi, które zawierają w swoich pyłkach alergeny. Ich stężenie jest jednak niskie. Warto wspomnieć o pyłkach wierzby, które są jednymi z pierwszych drzew rozpoczynających kwitnienie. Okazuje się, że pyłkowanie wierzby trwa przeważnie od końca lutego do połowy kwietnia, jednak największe stężenie pyłków pojawia się przeważnie na przełomie marca i kwietnia.

Co pyli w kwietniu i maju?

W kwietniu pylą zwłaszcza pyłki leszczyny. Drzewo to kwietnie na początku kwietnia i stanowi spory problem dla alergików. Warto też wspomnieć o pyłkach drzew owocowych. Jabłonie, grusze i śliwy to także spory problem dla alergików. Do tego dolicza się pyłki topoli i brzóz, które kwitną w drugiej połowie kwietnia. Okres ten jest problematyczny dla osób cierpiących na alergię. W maju alergicy skarżą się natomiast na pyłki traw. Stanowią one największe zagrożenie dla nich w okresie wiosennym. Warto wiedzieć, że pyłkowanie traw rozpoczyna się zwykle na początku maja i trwa do końca lipca. Okazuje się, że mniszek lekarski jest najbardziej alergizującym kwiatem. Alergicy często mają też problem z pyłkach roślin ozdobnych, na przykład z różami czy liliami.

Alergia sezonowa – co warto wiedzieć?

Okazuje się, że osoby z alergią sezonową powinny unikać wietrzenia mieszkań wtedy, kiedy stężenie pyłków jest najwyższe. Mowa tutaj przeważnie o godzinach porannych. Bardzo istotne jest też regularne mycie i dezynfekcja pomieszczeń, żeby zmniejszyć ilość pyłków w powietrzu. Jeżeli mowa o ludziach mających poważne objawy alergii, najlepiej skonsultować się z lekarzem alergologiem. Specjalista pomoże w dobraniu właściwych leków. Warto zaznaczyć, że w naszym kraju istnieją też systemy monitoringu pyłkowego, dzięki którym można śledzić stężenie pyłków w powietrzu i dostosowywać swoje działania do bieżącej sytuacji. Obecnie dostępne są też różnego rodzaju aplikacje mobilne informujące o stężeniu pyłków w powietrzu. Trzeba też wspomnieć o tym, że w przypadku osób, które nie są alergikami, a chcą unikać problemów spowodowanych przez pyłki, najlepiej stosować się do podobnych zaleceń. Mowa tutaj o unikaniu wietrzenia mieszkań w godzinach, kiedy stężenie pyłków jest na najwyższym poziomie. Warto też stosować krople do oczu i nosa. Dzięki nim można zmniejszyć kłopotliwe podrażnienia. Pyłki występujące w marcu, kwietniu i maju, często powodują problemy alergiczne u ludzi, którzy są na nie uczulone. Z tego powodu bardzo istotne jest stosowanie właściwych środków ochrony i unikanie kontaktu z alergenami wtedy, kiedy ich stężenie jest najwyższe. W aptekach dostępne są leki na alergię, które pomagają w walce z objawami. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Warto jednak zawsze udać się do specjalisty. Alergolog dobierze najlepszy plan leczenia.