Małe dzieci nie potrafią dokładnie nazywać emocji. Zdenerwowanie czy podekscytowanie przejawia się u nich w postaci nieadekwatnych zachowań. Nerwica dziecięca ma różne przyczyny i czasami ciężko ją dostrzec. Wielu rodziców zastanawia się, jak rozpoznać nerwicę u dzieci.
Jednym z klasycznych przykładów, może być obgryzanie paznokci. Duży stres nie znajduje ujścia i maluch wkłada ręce do buzi. Nerwica dziecięca może polegać na skubaniu fragmentów ciała, rozdrapywaniu strupków czy bawieniu się włosami.
Jeśli nie wiemy jak rozpoznać nerwicę u dzieci, ponieważ symptomy nie są charakterystyczne, powinniśmy być czujni na wszystkie zmieniające się zachowania. Gdy pociecha była do tej pory zrównoważona, a teraz wybucha śmiechem nieprzystającym do sytuacji, może to oznaczać zdenerwowanie. Masturbacja dziecięca czy jąkanie mają również podłoże w szwankującym systemie nerwowym malucha.
Innym przykładem może być nadmierna ruchliwość, brak koncentracji lub płaczliwość.
Jeżeli sami nie mamy pojęcia jak rozpoznać nerwicę u dzieci, powinniśmy się udać do lekarza. Psycholog dziecięcy nawiąże kontakt z maluchem i dowie się, co jest przyczyną, że u dziecka zaistniała nerwica dziecięca.
Warto uczyć dzieci sposobów radzenia sobie z napięciem. Pamiętajmy też, że przykład idzie z góry i pociechy uczą się przez naśladownictwo dorosłych. Nerwica dziecięca może być reakcją na nieodpowiednie reakcje dorosłych. Gdy opiekunowie wpadają w rozpacz lub złość, manifestując różne negatywne zachowania, jest duże prawdopodobieństwo, że dzieci będą postępowały podobnie.