Dlaczego henna może uczulać?

Alexas_Fotos / Pixabay

Henna to naturalny barwnik do włosów, wykonany ze sproszkowanej łodygi, rośliny egzotycznej o nazwie lawsonia bezbronna. Ponieważ jest to produkt pochodzenia roślinnego, zawsze może mieć negatywny wpływ na organizm człowieka. Mogą powstać ogniska zapalne albo alergiczne, które przyczynia się do opuchlizny, czy innych zmian na skórze. Nie wszyscy producenci wykonują hennę z naturalnych składników, niektórzy używają do tego produktów całkowicie pochodzenia chemicznego. Henna brwi i rzęs przeciwwskazania może mieć bardzo różne.

Co uczula w hennie?

Do jej produkcji stosuje się barwnik o nazwie P-Fenylenodiamina, inaczej zwany sztuczną hennę. Jest amina aromatyczna, która jest wyjątkowo zjadliwym alergenem, powodującym bardzo nieprzyjemne zmiany skórne takie jak: zaczerwienienie, podrażnienie, świąd, wysypka, w trudnych przypadkach prowadzi to do powstania blizn i owrzodzeń. W wyjątkowych przypadkach może spowodować duszności i doprowadzić do szoku anafilaktycznego. Zmiany na skórze pojawiają się najczęściej od razu, ale w jednostkowych przypadkach mogą wystąpić nawet po kilku dniach od wykonania farbowania. Dlatego bardzo istotny jest test próbny, który pozwoli wykluczyć. Do tego celu należy wybrać miejsce z uchem, a następnie nanieść niewielką ilość henny i pozostawić na 24 do 48 godzin, jeżeli przez ten czas nie wystąpi reakcja alergiczna. Jeżeli nie będzie żadnych zmian, można bezpiecznie wykonywać zabieg. Na rynku jest wielu producentów, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić skład, każdego produktu, aby mieć pewność co do zawartości.

Jaka henna dla alergików?

Alergicy powinni szukać takiej henny, która nie zawiera PPD. Jest to jednak barwnik, który daje najintensywniejszy i najtrwalszy czarny kolor, dlatego występuje zazwyczaj w produktach dla profesjonalistów w postaci proszkowej. Henny żelowe mają słabsze działanie, dlatego zawartość barwnika, jest dużo mniejsza. W ofertach drogerii występują też henny naturalne zabarwiające na n odcienie brązu albo bordo. Dają efekt zupełnie nietypowej kolorystki i oprawa oczy jest przez to niepowtarzalna.