Mezoterapia jest zabiegiem niechirurgicznym o szerokim zastosowaniu kosmetycznym. Mezoterapię definiuje się jako „zabieg kosmetyczny, w którym stosuje się niewielkie dawki leków, witamin itp. są wielokrotnie wstrzykiwane w tkankę mezodermalną pod skórą, aby przyspieszyć utratę tkanki tłuszczowej. ”
Zabieg reklamowany jest również jako alternatywa dla chirurgii plastycznej dla osób cierpiących na wypadanie włosów, cellulit i inne problemy kosmetyczne skóry. Podczas krótkiego zabiegu lekarz za pomocą specjalnego pistoletu wykonuje wielokrotne wstrzyknięcia koktajlu, każdy zastrzyk od 1 do 4 milimetrów pod skórę. Większość ludzi wymaga od 3 do 15 sesji, aby uzyskać optymalne wyniki, a zabiegi są zwykle podawane przez okres dwóch tygodni.
Mezoterapia zyskuje mocno na popularności. Wynalazł ją francuski lekarz dr Michael Pistor w 1952 roku, przedstawiając swoje odkrycia i hipnotyzując korzyści płynące z tej procedury aż do śmierci w 2003 roku. Dzięki pracy dr. przez większość minionego i obecnego wieku. Dr Pistor założył Francuskie Towarzystwo Mezoterapii w 1964 roku.
Czy mezoterapia działa?
Francuskie Towarzystwo Mezoterapii (FSM) nie uznaje mezoterapii za skuteczną metodę leczenia odchudzania, odmładzania skóry czy leczenia cellulitu. Twierdzi jednak, że procedura może pomóc złagodzić ból, migreny, zaburzenia krążenia, kontuzje sportowe i nerwobóle. Istnieją dowody sugerujące, że zabiegi mezoterapii działają w przypadku bólu.
Istnieje kilka badań obalających mit, że mezoterapia może zastąpić chirurgię plastyczną lub inne sprawdzone metody leczenia, takie jak laseroterapia. Jeśli chodzi o odmładzanie twarzy, jedno badanie wykazało, że pacjenci poddani mezoterapii w celu poprawy skóry nie zgłaszali znaczącej poprawy po trzech miesiącach. To samo badanie wykazało, że poziom kolagenu i elastyny w skórze nie zmienił się podczas zabiegu mezoterapii.
Jeśli chodzi o tłuszcz i cellulit, wyniki są równie ponure. Nie ma badań klinicznych potwierdzających twierdzenie, że mezoterapia może skutecznie leczyć cellulit lub utratę tłuszczu. Co więcej, podobnie jak w przypadku większości zabiegów modelowania sylwetki, sukces – jeśli w ogóle – mezoterapii będzie tymczasowy, chyba że jednocześnie dodasz dietę i ćwiczenia do swojej rutyny. Konieczne są również rutynowe zastrzyki.
Więc co mówią eksperci? Wielu chirurgów nie uznaje mezoterapii za realną opcję leczenia, powołując się na brak dowodów naukowych potwierdzających jej bezpieczeństwo.
Ryzyko mezoterapii.
Jakie są zagrożenia i przeciwwskazania mezoterapii? Jak już wspomnieliśmy, zabiegi mezoterapii różnią się znacznie w zależności od osoby. Ponieważ do różnych zastosowań stosuje się różne leki, skutki uboczne są bardzo zróżnicowane. Na przykład pacjenci, którzy stosowali zabiegi mezoterapii zawierające izoproterenol, doświadczali niepokoju, drżenia, skurczów mięśni i kołatania serca.
Jeśli planujesz poeksperymentować z mezoterapią, najlepszym sposobem działania jest dokładne zapoznanie się z tym, co Twój lekarz stosuje we własnych miksturach do mezoterapii, a następnie omówienie z nim skutków ubocznych mikstury. Istnieje jednak kilka ogólnych skutków ubocznych mezoterapii. Działania niepożądane obejmują nudności, wymioty, biegunkę, łagodny ból i zasinienie w miejscu wstrzyknięcia. W niektórych rzadkich przypadkach wadliwe techniki mezoterapii powodowały infekcje skóry.
Z tych powodów generalnie nie jest zalecany dla osób w ciąży lub karmiących piersią ani osób zakażonych wirusem HIV, wirusem zapalenia wątroby typu C, chorobami wątroby, chorobami nerek, aktywnym rakiem, cukrzycą lub problemami z tarczycą. Mając to na uwadze, ogólnie uważa się, że ryzyko związane z mezoterapią jest dość małe. Ale ponieważ istnieje tak mało rozstrzygających badań dotyczących leczenia, trudno jest wywnioskować, czy ma ono jakiekolwiek długoterminowe skutki uboczne.