Co szkodzi jabłoniom?

lumix2004 / Pixabay

W tym artykule dowiesz się o szkodnikach, które atakują jabłonie oraz jak je zwalczać.

Szkodniki jabłoni. Krótka lista tych najbardziej szkodliwych

 

Kwieciak jabłkowiec

Małe chrząszcze cechują się tym, że składają swoje jaja, które następnie nabrzmiewają w pąki kwiatowe jabłoni. Ich larwy wyjadają wnętrza tychże pąków. Następnie one zasychają. Żeby efektywnie zwalczyć kwieciaki, trzeba popryskać pąki odpowiednim preparatem. Wtedy ochronisz jabłonie przed szkodliwym działaniem.

Owocówka jabłóweczka oraz owocnia jabłkowa

Owocnicami jabłkowymi są małe muchówki, natomiast owocówkami niewielkie motyle. Są to owady, których larwy powodują, że jabłka są robaczywe. Gdy chcesz zwalczyć owocnicę jabłkową, użyj właściwego preparatu, do tego przeznaczonego.

Przędziorki

Są to niewielkie szkodniki, które czasami nazywamy czerwonymi pajączkami. Zazwyczaj żyją w gromadzie na dolnej stronie liści. Z racji tego, że żerują one na wierzchniej stroni blaszki liściowej, rozwijają się wtedy małe, żółte plameczki. Następnie zlewają się one ze sobą. Skutkiem jest pojawianie się żółtej barwy na liściach. Potem stają się one brązowe i na koniec spadają z drzewa. Do zwalczania przędzie trzeba zastosować odpowiednie preparaty.

Miodówki i mszyce

Żerują one na młodszych pączkach, ogonkach liściowych oraz na szypułkach kwiatowych. Gdy soki zostaną wyssane, liście będą podwijać się i wyginać swoje pędy. Skutkuje to wyhamowaniem wzrostu. Miodówki i mszyce wydzielają klejącą się spadź, która łączy pąki kwiatowej oraz liście. Przez to nie rozkwitają one, lecz usychają i opadają z drzewa. Podobnie jak w wyżej wymienionych przypadkach, do zwalczania tych szkodników jabłoni, również trzeba użyć stosownych preparatów.