Ściółka torfowa

kudybadorota / Pixabay

Ściółka torfowa powstaje w wyniku obróbki torfu wrzosowego. W trakcie procesu gdzie wykorzystuje się wysoką temperaturę jest ona odpylana i niszczone są wszelkie zarodki pleśni oraz grzybów, które w przyszłości mogłyby mieć szkodliwy wpływ na zdrowie zwierząt lub roślin. Ściółka ma odczyn zasadowy i bez problemu może być wykorzystana po wymianie jako naturalny nawóz.

Ściółka torfowa – zalety i zastosowanie

Ten rodzaj podłoża jest coraz częściej stosowany jako podłoże dla zwierząt hodowlanych. Dzięki bardzo dobrym właściwościom idealnie sprawdzi się jako wyścielenie boksów dla koni, w stajniach dla bydła lub w przemyśle drobiarskim. Do zalet ściółki torfowej z pewnością można zaliczyć jej bardzo dobrą chłonność, dzięki czemu zwierzęta które spędzają większą czasu w pomieszczeniach będą mieć komfortowe podłoże. To że ściółka pozostaje sucha przez długi czas z pewnością uchroni kopyta i łapki zwierząt (w przypadku drobiu) przed chorobami. Torf wchłania i dodatkowo zatrzymuje w sobie amoniak, więc warunki „zapachowe” w stajniach zdecydowanie się poprawiają. Nie ulega wątpliwości, że zwierzęta cierpiące na alergię lub choroby płuc powinny być „trzymane” na torfie, ponieważ każda inna wyściółka może pylić, co nie będzie wpływało korzystnie na procesy leczenia.

Ściółka torfowa – podsumowanie

Jak wspomnieliśmy wcześniej torf wrzosowy po specjalnej obróbce daje nam dobrą jakościowo i pro zdrowotną ściółkę, którą z wieloma korzyściami możemy wykorzystać jako podłoże w pomieszczeniach dla zwierząt hodowlanych. W przypadku koni, które mogą chorować na przykład na ochwat (choroba kopyt) wyścielenie boksu ściółką torfową przyniesie ulgę zwierzęciu i zdecydowanie przyspieszy leczenie. Dzieje się tak ponieważ przetworzony torf bardzo dobrze wchłania wszelkie nieczystości powstające w boksie i dlatego podłoże pozostaje suche, a koń nie stoi kopytami w mokrym i pełnym bakterii posłaniu. Dodatkowo gdy ten rodzaj ściółki wymieszamy z ziołami, to zwierzęta z problemami oddechowymi będą mieć większy komfort oddychania, oraz możemy mieć pewność że nic nie będzie pylić. Jeżeli chodzi o bydło i trzodę chlewną, to również dla tych zwierząt ten rodzaj ścielenia będzie mieć zdecydowanie najwięcej zalet. Po pierwsze suche i czyste podłoże co przekłada się również na czystsze zwierzęta. Ściółka z torfu wchłania nie tylko gnojówkę w dużych ilościach, ale również amoniak więc w stajniach zapanują zdecydowanie lepsze warunki hodowlane. Dzięki bardzo wysokim parametrom chłonności ścielenia torfowego, dużo szybciej i łatwiej następuje czyszczenie pomieszczeń. Nie możemy również zapomnieć o hodowli drobiu, ponieważ i dla tego rodzaju zwierząt ściółki torfowe będą idealnym rozwiązaniem. Pisklęta potrzebują specjalnych warunków, a torf dzięki naturalnej wilgotności tworzy wewnątrz hal optymalny klimat. Torf pozwoli utrzymać łapy w bardzo dobrym stanie i tak jak w powyższych przypadkach będzie wchłaniał to co jest zbędne w procesie hodowli zwierząt czyli zanieczyszczenia i zapachy.