Lukrecja jest wieloletnią rośliną zielną pochodzącą z Europy i Azji. Charakteryzuje się drzewiastymi korzeniami, które mają niezwykłe właściwości lecznicze. Korzenie lukrecji są bardzo słodkie i są używane głównie do aromatyzowania żywności. Ale jego korzenie są od kilku lat cenione również w medycynie ludowej. Służy do leczenia wielu chorób i zapobiegania niektórym innym. Odkryj w tym artykule korzyści płynące z tej rośliny dla organizmu.
Lukrecja dla dróg oddechowych.
Aktywna zasada działania lukrecji, którą jest glicyryzyna, daje jej zdolność do redukcji stanu zapalnego dróg oddechowych. Zapobiega produkcji, wzrostowi i patologicznemu działaniu wielu wirusów. Zalecany w leczeniu chorób układu oddechowego, stosowany jest w celu złagodzenia objawów takich jak kaszel i ból gardła oraz pomaga w przerzedzaniu śluzu. Wreszcie może również zwalczać wirusy atakujące drogi oddechowe.
Lukrecja przeciwko zapaleniu.
Lukrecja działa na nadnercza, dzięki czemu jest skuteczna w leczeniu zespołu przewlekłego zmęczenia. Jest on również bardzo przydatny w leczeniu wszystkich stanów zapalnych. Dlatego też zaleca się skuteczne leczenie zapalenia wątroby poprzez zmniejszenie stanu zapalnego wątroby i zapobieganie rozwojowi wirusów wywołujących tę chorobę.
Lukrecja właściwości zdrowotne: Lukrecja przeciwko problemom z trawieniem.
Lukrecja ma właściwości uspokajające, które umożliwiają jej walkę z zaburzeniami trawienia, w tym wzdęciami nadbrzusza, powolnym trawieniem, bólem i wzdęciami. Jest stosowany i skuteczny w przypadku wrzodów, zapalenia żołądka i kolopatii czynnościowej. Flawonoidy, które ta roślina posiada, pomagają jej zabijać bakterie helicobacter pylori, które są odpowiedzialne za wrzody żołądka. Ponadto jest on również stosowany do skutecznego leczenia wrzodów i obrzęków jamy ustnej.
Lukrecja na co pomaga? Lukrecja na hormony.
Glicyryzyna w lukrecji ma wpływ na aktywność estrogenów. Wiąże się z receptorami estrogenowymi, blokując je i zmniejszając ich działanie, zwłaszcza gdy poziom estrogenów jest zbyt wysoki w okresie przedmiesiączkowym. Gdy poziom estrogenów jest niższy, lukrecja służy jako bardzo skuteczny, łagodny substytut. Jednocześnie roślina ta jest również zalecana w przypadku niektórych zaburzeń cyklu miesiączkowego lub problemów związanych z menopauzą.
Lukrecja właściwości lecznicze: przeciwko złemu cholesterolowi.
Dzięki skutecznym składnikom, regularne spożywanie lukrecji może mieć znaczący wpływ na poziom złego cholesterolu. Poprawia również krążenie krwi i pomaga hamować krzepnięcie krwi.
Lukrecja jako naturalna kuracja na egzemę.
Korzeń lukrecji jest pełen właściwości przeciwzapalnych i przeciwutleniających, które mają korzystny wpływ na stan skóry, np. egzema. Częste stosowanie na obszarze problemowym może znacznie złagodzić chorobę.
Zastosowania lukrecji.
Zastosowanie wewnętrzne.
Lukrecję można stosować jako napar zimny z 30 g korzeni na jeden litr wody. Napar ten pomaga w zwalczaniu wielu problemów, w tym problemów z oddychaniem, takich jak kaszel, przeziębienia i zapalenie oskrzeli.
Zastosowanie zewnętrzne.
W płynach do płukania i płukania jamy ustnej wywar z lukrecji pomaga w skutecznej walce z dusznicą bolesną oraz zapaleniem języka i błony śluzowej jamy ustnej. W tym celu należy zagotować 200 g korzeni w litrze wody i pozostawić je do zmniejszenia się do trzech czwartych przed usunięciem ich z ognia.
W kuchni
Spożycie lukrecji w kuchni pozwala również na korzystanie z jej dobrodziejstw. W tym celu wystarczy wziąć kilka korzeni, zetrzeć je na tarce i wymieszać na pikantne dania, takie jak ryba lub przyprawić rosołem.