Koszty żywienia zwierząt hodowlanych niejednokrotnie mogą przyprawić hodowcę o ból głowy. Na szczęście istnieją zamienniki produktów paszowych, które posiadają niższą cenę i dostarczają potrzebnych składników odżywczych. Taka właśnie jest śruta rzepakowa, która jest źródłem białka roślinnego.
Dla każdego hodowcy sprawą priorytetową powinno być odpowiednie żywienie zwierząt, którymi się opiekuje. Dostarczanie im odpowiednich składników odżywczych i zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu każdego gospodarstwa. Warto pomyśleć o śrucie rzepakowej, która kusi swoją atrakcyjną ceną- jest tańsza od na przykład śruty sojowej, ale wcale nie oznacza to, że jest dużo gorsza. Zawiera bowiem dużo białka roślinnego oraz aminokwasów siarkowych.
Czym jest?
Śruta rzepakowa to dobra alternatywa dla różnego rodzaju imporotwanyhch drogich roślinnych źródeł białka. Ze względu na to, że produkuje się ją w Polsce, jest dużo tańsza od produktów sprowadzanych z zagranicy. W dodatku kupując śrutę produkowaną w Polsce, wspieramy lokalne biznesy i można powiedzieć, że wszyscy są zadowoleni. Śruta robiona z rzepaku jest dzięki temu tania oraz łatwo dostępna. Powstaje w procesie tłoczenia oleju z rzepaku i traktowana jest jako produkt uboczny. Na szczęście nie ma potrzeby wyrzucania jej, bo okazuje się, że bardzo dobrze sprawdza się w żywieniu zwierząt hodowlanych. Największą zaletą śruty jest to, że posiada bardzo dużą ilość białka. Z tego powodu stanowi w pełni wartościowy komponent paszowymi może być stosowana w diecie przeżuwaczy, trzody chlewnej a także drobiu.
Jak stosować?
Zanim zdecydujemy się na zakup śruty rzepakowej, powinniśmy dobrze zorientować się w temacie tego produktu tak, aby nie zostać nieprzyjemnie zaskoczonym. Jedną z ważniejszych kwestii jest to, że śrutą nie powinno się żywić młodych zwierząt, bo może być szkodliwa. Jeśli chodzi o prosięta- może powodować problemy gastryczne a także nawet zahamowanie wzrostu. Nie jest dobrym pomysłem również żywienia śrutą karmiących loch, ponieważ zmieniony skład mleka może doprowadzić do zahamowania wzrostu prosiąt. Poza tym, istnieje szansa na to, że może w sposób negatywny wpływać na apetyt lochy, czyli prowadzić do mniejszego poboru paszy oraz w efekcie spadku laktacji. Posiada dość dużo włókien surowych- w granicach 12%, co jest minusem tego produktu i należy się z tym faktem liczyć przy wyborze karmienia śrutą rzepakową. Aby nie dopuścić do niestrawności spowodowanej włóknami surowymi, trzeba pomyśleć o odpowiednim zbilansowaniu składników paszy.
Skład oraz cena
Produkt zawiera dużo białka roślinnego- przeważnie jest to około 33%, oraz niezbyt dużo tłuszczu, bo zaledwie 1%. Wspomniane włókno surowe sięga 12% .
Jeśli chodzi o zawarte aminokwasy, to trzeba zwrócić uwagę na mniejszą ilość lizyny niż w droższych odpowiednikach, ale więcej metioniny i cystyny.
Cena jest bardzo przystępna- za jedną tonę produktu zapłacimy około 1600 złotych, co na pewno zadowoli niejednego hodowcę. Szczególnie, że w zamian otrzyma produkt z dużą zawartością białka roślinnego.