Wysoki poziom trójglicerydów. Proste i łatwe sposoby na obniżenie

FotoshopTofs / Pixabay

Trójglicerydy, to tłuszcze, które w odpowiednich ilościach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak ich nadmiar w organizmie jest bardziej zgubny niż wysoki cholesterol. Wysoki poziom trójglicerydów we krwi znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i zawału oraz udaru mózgu.

 

Wysoki poziom trójglicerydów możesz obniżyć, wprowadzając w swojej diecie niewielkie, zdrowe nawyki żywieniowe.
Zrezygnuj z cukru. Dotyczy to zarówno wszelkich słodyczy oraz słodzonych napojów. Zawierają one sporo cukrów prostych, których nadmiar sprzyja wytwarzaniu trójglicerydów i ich gromadzeniu w organizmie. Gdy masz ochotę na słodki deser, zjedz kilka suszonych owoców lub przygotuj mus ze świeżych owoców. Wystarczy, że zmiksujesz np. banana lub jabłko, dodasz odrobinę soku z cytryny, cynamonu i jogurtu naturalnego. W ten sposób otrzymasz naturalny i zdrowy deser.

Czerwone mięso zamień na ryby. Jedz łososia, dorsza, flądrę, halibuta, śledzia. Ryby są dobrym źródłem kwasów omega-3, które w naturalny sposób obniżają poziom trójglicerydów we krwi. Rybę na obiad staraj się jeść 3 razy w tygodniu. Zamiast ją smażyć, piecz w piekarniku lub przygotuj na parze.
Jedz pieczywo pełnoziarniste. Dzięki niemu dłużej będziesz czuł się syty, a organizm przyswoi mniej cukrów prostych niż gdybyś jadł jasne pieczywo. Wtedy poziom trójglicerydów spada.
Zamiast wędliny na kanapkę przygotuj warzywną pastę. Może być to np. pasta z awokado lub ciecierzycy. Awokado ma sporo zdrowych nienasyconych tłuszczy, np. kwas oleinowy, które pomagają obniżyć poziom trójglicerydów. Wystarczy, że zmiksujesz awokado z sokiem z cytryny i odrobiną soli morskiej i pasta na pieczywo gotowa.

Pij codziennie zieloną i czerwoną herbatę typu pu-erh. Obie zawierają sporo korzystnych polifenoli. Dodatkowo czerwona herbata przyspiesza metabolizm. Herbatę zieloną i czerwoną zalej lekko przestudzoną wodą – odczekaj po jej zagotowaniu ok. 5 minut i parz około 3 minut..
Jedz codziennie 1 łyżkę siemienia lnianego. Zawiera sporo kwasów omega-3 oraz rozpuszczalnego błonnika, który w przewodzie pokarmowym tworzy żel utrudniający wchłanianie trójglicerydów. Ziarenka siemienia możesz tuż przed jedzeniem zmielić w młynku i dodać do jogurtu, twarożku, soku czy posypać kanapkę. Pamiętaj jednak przy spożywaniu siemienia, aby w ciągu dnia wypić około 1, 5 do 2 l wody.