Oddychanie a dobre samopoczucie. Porady jak prawidłowo oddychać.

JillWellington / Pixabay

Spokój, harmonia, wyciszenie, wewnętrzna równowaga to wartości, za którymi tęsknimy w świecie wypełnionym chaosem i nerwowością. Świata zewnętrznego nie jesteśmy w stanie zmienić, ale możemy zmienić nasze nastawienie do świata. Zadbajmy o nasze wnętrze. Nośmy uspokojenie w sobie. Kiedy w nas jest harmonia to ona promieniuje na zewnątrz.

Oddychanie jest kluczem

Jeden z kluczy do tej pracy (tak – to nie dzieje się automatycznie, ale jest wynikiem naszego świadomego wysiłku) jest dostępny przez cały czas: oddech. Oddychanie jest praktyką łatwą, ale sztuka jest trudna! Może zaczniemy od teraz? Zainwestuj pierwszą minutę: oddychaj świadomie, poczuj, co się w tobie dzieje i rozpocznij swoją wewnętrzną przygodę.
Kilka badań naukowych określiło różne interakcje pomiędzy oddychaniem a naszym fizycznym i psychicznym funkcjonowaniem:

  1. Aktywność wielu regionów mózgu oscyluje w rytmie oddychania. W ten sposób, kiedy na przykład wdychamy, lepiej zapamiętujemy i jesteśmy bardziej intuicyjni (zespół amerykańskiego neurologa Jaya Gottfrieda – Northwestern University).
  2. Oddychanie bierze udział w budowaniu świadomości naszego ciała, która pozwala nam czuć nasze ciało bez konieczności sprawdzania, czy rzeczywiście tam jest, żyjąc tym, co czujemy (zespół Olafa Blanke – Uniwersytet Genewski).
  3. Bicie serca jest pod wpływem rytmu oddechowego i pozwala, gdy jest „spójny”, aktywować układ nerwowy przywspółczulny (spokój przeciwny do reakcji, którą możemy mieć przed niebezpieczeństwem) w sposób automatyczny.

jak prawidłowo oddychać

Zacznij doświadczać korzyści płynących z oddychania już teraz!

Możesz wykonać ćwiczenie koherencji serca, które pozwoli Ci osiągnąć spokój (fizjologiczną odpowiedź układu nerwowego po wykonaniu ćwiczenia).

Metoda „3-6-5”

Metoda doktora Davida O’Hare’a może być wystarczająca dla większości ludzi, którzy chcą zrobić pierwszy krok w kierunku „wellness” w swoim życiu:

  • Do wykonania 3 razy dziennie (rano, w południe, po południu).
  • Usiądź wygodnie i oddychaj 6 razy na minutę (5 sekund przy wdechu, 5 sekund przy wydechu), najlepiej przez nos i okolice brzucha.
  • I zrób to przez 5 minut.

rytm oddechowy - poprawne oddychanie

Obserwuj jego doznania.

Następnym krokiem jest równomierna obserwacja twoich doznań (bez osądu i interpretacji w stosunku do tego, co wiesz), z oddechem jako wsparciem.
Będziesz mógł wtedy odbierać ruchy, które mają miejsce w tobie, kiedy pojawi się emocja, wywołana przez zewnętrzne wydarzenie (konkretną sytuację, osobę) lub po prostu przez twoje myśli (przypomnienie przeszłości, oczekiwanie na przyszłość). Wtedy to od ciebie będzie zależało, jak się zachować z pełną świadomością faktów.

Zapraszam cię do oddychania.

Jeśli to możliwe przez nos, w zależności od możliwości chwili. Zwracaj uwagę na doznania wywołane przez oddech, który wchodzi i wychodzi: świeże powietrze podczas wdechu i nieco cieplejsze powietrze podczas wydechu. Ruchy ciała towarzyszące oddechom.

Stosuj to codziennie.

Na początek, w codziennych zadaniach (prysznic, mycie zębów, zmywanie naczyń) a potem cieszyć się dobrymi czasami (rodzina, przyjaciele, wypoczynek, sport). Z nawykiem możesz nad nim pracować, kiedy czujesz się przytłoczony emocjami, kiedy czujesz się jakbyś był w ślepym zaułku życia.
Warto również zapoznać się bliżej z sofrologią. Jest to technika relaksacyjna stworzona przez neuropsychiatrę Alfonso Caycedo Lozano w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Sofrologia pobudza prawą półkulę mózgu, aby podnieść poziom kreatywności i intuicji. Stosowana w leczeniu problemów psychiatrycznych, ale również przy astmie i arytmii serca. Z powodzeniem można jej używać w naszym życiu codziennym.